Monografia jest pierwszą na polskim rynku pozycją, która podejmuje próbę kompleksowego opracowania tematyki związanej z użyciem outsourcingu chmury obliczeniowej w działalności krajowych zakładów ubezpieczeń.
W monografii wnikliwej analizie poddano relewantne przepisy ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, wyjątkowo widoczne po implementacji Dyrektywy Wypłacalność II, oraz stanowiska krajowego i europejskiego organu nadzoru.
Omówiono aspekty związane z przetwarzaniem informacji osobowych oraz informacji objętych tajemnicą ubezpieczeniową. Na tej podstawie dokonano oceny dopuszczalności, warunków użytku i sprawności kształtujących się standardów użytkowania outsourcingu w technice cloud computing wśród zakładów ubezpieczeń w Polsce.
Publikacja jest dedykowana zarówno dla badaczy problematyki ubezpieczeniowej i prawnofinansowej, jak i praktyków funkcjonujących na rynku ubezpieczeniowym, w szczególności zakładów ubezpieczeń i podmiotów świadczących usługi outsourcingu na rzecz zakładów ubezpieczeń.
Podjęta w książce ocena normatywna użycia (instytucji) outsourcingu w technologii cloud computing w praktyce działalności krajowych zakładów ubezpieczeń – nie tylko na podstawie wypowiedzi doktryny, lecz także norm prawnych tzw.
soft law (zwłaszcza Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych) jest doniosła dla całego sektora ubezpieczeń teoretycznie, a ponadto […] praktycznie.
[…] W literaturze przedmiotu publikowane były opracowania dotyczące ocenianych zagadnień, lecz nie miały one charakteru całościowego. […] W tym znaczeniu należy podkreślić, iż podjęta problematyka wypełnia lukę w literaturze naukowej.
Książka stanowi pracę dojrzałą, oryginalnie ujmującą zagadnienia wyznaczone w tytule, a wywody Autorki i postulaty stanowią ważny głos w dyskursie naukowym. (Dr hab. Jan Byrski, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie) [Publikacja] ma walor poznawczy i systematyzujący ze względu na prezentacje kluczowych dla rynku ubezpieczeniowego regulacji prawnych i dokumentów warunkujących korzystanie poprzez uczestników rynku ubezpieczeniowego z chmur obliczeniowych.
Walor aplikacyjny (ergonomiczny) recenzowanej książki jest zaletą wcale nie tak często wystepującą w opracowaniach z zakresu prawa ubezpieczeniowego. Książka wpisuje sie w nowy kierunek dostrzegania aspektów prawnych w procesach wykorzystujących świeże technologie, dotychczas poddawanych analizie przez przedstawicieli nauk ekonomicznych.
Jest wartościowym i przemyślanym opracowaniem odnoszącym się do aktualnych i ważkich zagadnień dotyczących rynku ubezpieczeniowego. (Dr hab. Dorota Maśniak, prof. Uniwersytetu Gdańskiego) Jest to pierwsza monografia w polskiej doktrynie prawa poświęcona outsourcingowi w chmurze użytkowanemu poprzez zakłady ubezpieczeń.
Prawne aspekty funkcjonowania zakładów ubezpieczeń są słabo opracowane w literaturze przedmiotu, brakuje choćby ogólnych aktualnych opracowań, więc na tym tle monografia wypada bardzo poprawnie. […] stosowne dążenie Autorki do ujęcia badanej problematyki najczęściej z perspektywy organów nadzoru sprawia, iż [publikacja ta] może zainteresować pracowników instytucji finansowych, w tym przeważnie zakładów ubezpieczeń, prawników zajmujących się prawem rynku finansowego, tj.
radców prawnych i adwokatów, ewentualnie sędziów. (Dr hab. Witold Srokosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego) ********* Cloud Computing Oustsourcing in the Activities of National Insurance Institutions The monograph thoroughly explores the regulations of the insurance and reinsurance activity act and the stance adopted by the national and European supervisory authorities.
The author discusses the aspects of processing personal data as well as the data covered żeby insurance secrecy. On this basis, the admissibility, the conditions for use and the efficiency of the cloud computing outsourcing standards in national insurance institutions were assessed.
The publication is intended for the researchers in the insurance, law and finance fields, as well as the insurance market practitioners. ********* Mgr Weronika Wojturska (ORCID 0000-0002-9514-9611) – laureatka stypendiów i programów grantowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Diamentowy Grant", „Najlepsi z najkorzystniejszych!" dla wybitnie uzdolnionych młodych naukowców, nagrodzona „Studenckim Noblem" w Ogólnopolskim Konkursie na najkorzystniejszego Studenta RP w dziedzinie nauk społeczno-ekonomicznych i laurem „Pro Juvenes" w kategorii wybitny „Student naukowiec" w trakcie VIII Gali Nagród Środowiska Studenckiego, absolwentka i stypendystka Szkoły Prawa Niemieckiego im.
Marcusa Luttera na Wydziałach Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Bonn, obecnie doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW w dyscyplinie nauki prawne. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na prawie administracyjnym oraz prawie rynku finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem użycia nowych technice na rynku ubezpieczeniowym, bankowym i płatniczym.
Jako kierowniczka projektów badawczych z powodzeniem wykorzystuje wiedzę w praktyce zawodowej, specjalizując się w doradztwie dla instytucji finansowych przy wdrażaniu chmury obliczeniowej i dopasowaniu do wymogów Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.