Czerpiąc z wieloletniego doświadczenia dydaktycznego, Autorzy - pracownicy Katedry Prawa Rolnego Uniwersytetu Jagiellońskiego - przedstawiają problematykę prawa rolnego z podkreśleniem zagadnień najmocniejszych, wiążących się jednocześnie z prawem cywilnym (m.in.
pojęcie i obrót nieruchomościami rolnymi czy dziedziczenie gospodarstw rolnych), administracyjnym (ochrona gruntów rolnych, scalanie i podmiana gruntów), jak i europejskim (Wspólna Polityka Rolna, płatności bezpośrednie).
Łatwiejszemu opanowaniu pokazujenej materii służą diagramy oraz tabele, systematyzujące poszczególne zagadnienia. W skrypcie znajdują się też liczne odwołania do uzupełniającej literatury i orzecznictwa, dzięki czemu może on także stanowić punkt wyjścia do pogłębionych rozważań z zakresu prawa rolnego.
Publikację opracowano z myślą o studentach studiów prawniczych, a także administracyjnych przygotowujących się do egzaminu z prawa rolnego. Może ona jednak - z uwagi na zwięzłą formułę - być {pomocn|przydatn)a dla aplikantów, urzędników czy prawników praktyków chcących poznać podstawowe zagadnienia z zakresu prawa rolnego.