Publikacja opisuje zasady korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem lub adopcją, a także zasady ich rozliczania i ustalania wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres tych urlopów. Ponadto Czytelnik może się dowiedzieć, kiedy i jaka umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu oraz w jakim czasie rodzice podlegają ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę.
aktualnie rodzice wychowujący dzieci mogą korzystać z wielu przywilejów związanych z rodzicielstwem. Dobre zmiany w tym zakresie obowiązują już jakiś czas, jednak nadal wzbudzają sporo wątpliwości.
Od 1 czerwca 2017 r. W przepisach Kodeksu pracy doprecyzowano kwestie dotyczące przedłużenia umowy na czas określony do dnia porodu. Dodatkowo od tej daty agencje pracy tymczasowej posiadają obowiązek przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu zawartej z pracownicą tymczasową posiadającą łączny co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej. Ponadto zwiększono krąg osób uprawnionych do urlopów związanych z rodzicielstwem na innych ubezpieczonych. Uregulowano zasady korzystania z urlopów poprzez osoby przysposabiające dzieci, a także sytuacje szczególne, m.in. Porzucenie dziecka poprzez matkę, jej śmierć czy uzyskanie przez nią stopnia niepełnosprawności. Dzięki tym zmianom sporo uprawnień zyskali np. Pracujący ojcowie lub inni ubezpieczeni członkowie najbliższej rodziny.
prawidłowe zmiany nastąpiły także w ustalaniu uprawnień do zasiłku macierzyńskiego. Dzięki tej zmianie ubezpieczeni rodzice mogą się wymieniać uprawnieniami do tego zasiłku niezależnie od ich tytułów ubezpieczeń, jak nawet w sytuacji, gdy jeden z rodziców ma status pracownika, a drugi jest objęty ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu (np. Prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą bądź jest zleceniobiorcą).
Niniejsza publikacja w klarowny sposób ukazuje m.in. Zasady:
• użytkowania poszczególnych urlopów związanych z rodzicielstwem (też w sytuacjach szczególnych, takich jak śmierć matki, pobyt w szpitalu, ustalenie niepełnosprawności),
• wymienności uprawnień do urlopu i/albo zasiłku macierzyńskiego między rodzicami lub innymi członkami rodziny,
• łączenia pracy ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem,
ponadto w publikacji wyczerpująco zostały opisane zasady ochrony stosunku pracy kobiet w ciąży, jak także w trakcie korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem.