Książka przedstawia historie epidemii i wojen, które z sposób stanowczy wpłynęły na losy Rzeczypospolitej. Jest to wyjątkowa pozycja wydawnicza ze względu na przedstawienie nowej perspektywy wydawałby się znanego już tematu.
Książka opisuje w sposób interdyscyplinarny wzajemne korelacje i wpływy czynników biologicznych, działań wojennych, politycznych w ważnych wydarzeniach dla Rzeczypospolitej m.in. Wpływ epidemii dżumy na pierwszy rozbiór Rzeczypospolitej, cholery na upadek powstania listopadowego, tyfusu plamistego na odzyskanie niepodległości w 1918 roku.
Napisana dostępnym językiem pasjonująca historia o tym jak epidemie chorób zakaźnych były i są nadal wpisane w losy świata. Autorka wskazuje polityczne i społeczne użytkowanie pandemii poprzez przeciwników Rzeczypospolitej.
Epidemie stanowiły świetny pretekst do organizowania kordonów, które miały oprócz zatrzymania epidemii także wpływać na wewnętrzne sprawy Rzeczypospolitej. Rozważania są oparte na bogatej literaturze przedmiotu zarówno polskiej, jak i zagranicznej, co równocześnie jest wyrazem rzetelności i dokładności badan.
Należy także podkreślić prekursorskie i interdyscyplinarne podejście dr Renaty Paligi do omawianej problematyki, gdyż na rynku księgarskim raczej nie spotyka się w ostatnim czasie oceny skutków epidemii w ujęciu prowadzenia wojen.
płk dr hab. Jacek Lasota (z recenzji) Napisany poprzez Autorkę tekst o trzech epidemiach, które w dramatycznych okolicznościach militarnych pojawiły się na terenie Polski i w stanowczy sposób wpływały na przebieg historii, jest niebanalnym opracowaniem niedużo znanej tematyki.
Wykorzystana pokaźna literatura pozwoliła z wielu stron zobrazować zagadnienie. Opisywane do tej pory przez historyków wojskowości wydarzenia militarne jedynie marginalnie odnotowywały problemy epidemiczne.
Natomiast medycy skupiali swoją uwagę na zagadnieniach ściśle związanych z ich wiedzą i nie widzieli szerszego tła i wpływu epidemii na ogólne zjawiska historyczne. (…) świeże opracowanie niewiele znanych zagadnień powinno znaleźć odbiorców równocześnie wśród osób, które historie poznają i badają zawodowo, jak i tych, którzy traktują ją jako źródło poszerzania własnych refleksji o dziejach narodowych.
dopełniającego waloru przydaje pracy współcześnie występująca epidemia. Choć nie ma ona tak dramatycznego, militarnego tła, to jednak poważnie wstrząsnęła wieloma dziedzinami życia społecznego, gospodarką, kulturą, stosunkami międzyludzkimi.
dr hab. Marek Dutkiewicz, prof. UJK (z recenzji)