Cyfryzacja ubezpieczeń staje się coraz bardziej widocznym procesem zachodzącym w działalności ubezpieczeniowej. Obejmuje ona wszystkie składowe łańcucha wartości tego sektora i wszystkie aspekty funkcjonowania przedsiębiorstw ubezpieczeniowych.
W jej skład wchodzą zarówno ubezpieczenia na życie, jak i ubezpieczenia posiadajątkowe, ubezpieczenia detaliczne, ubezpieczenia korporacyjne. Staje się ona coraz ważniejszym elementem określającym konkurencyjność podmiotów rynkowych, a także ich zdolność do osiągania dobrych wyników ekonomicznych.
Rodzi niemało nowych możliwości, lecz i dostarcza wielu nowych zagrożeń i wyzwań. Ze Wstępu Autorów Książka łączy w sobie cechy podręcznika akademickiego, gdyż w sposób wyczerpujący, usystematyzowany i - co należy podkreślić - przystępny ujęto w niej całościowo wiedzę z zakresu teorii i praktyki funkcjonowania ubezpieczeń cyfrowych, i pracy naukowej, gdyż wiedza w niej zawarta jest w stanowczej części wynikiem żmudnych badań literaturowych, w części ergonomicznej efektem oryginalnych własnych prac badawczych prowadzonych poprzez Autorów.
Może nie tylko służyć studentom kierunków ekonomicznych, ale także być źródłem cennej wiedzy dla osób prowadzących badania naukowe z zakresu finansów, analityków i ekspertów rynku ubezpieczeniowego. Warto także podkreślić, iż publikacja jest, wciąż jeszcze rzadkim w Polsce, przykładem ścisłej współpracy wielu osób z różnorodnych ośrodków naukowych, których wiedza i doświadczenie wykorzystane zostały w sposób zapewniający wysoki efekt końcowy, w postaci nad wyraz wartościowej i niezbędnej pozycji na polskim rynku wydawniczym.
Autorzy prezentują nowe spojrzenie na analizowane problemy, oceniają aktualny stan i dokonują predykcji na podstawie danych współczesnych i historycznych i obserwowanych tendencji. Jest to pozycja godna polecenia równocześnie ludziom nauki, jak i praktykom z dziedziny ubezpieczeń, a choćby szerzej z finansów.
Prof. Dr hab. Wanda Sułkowska