Autorzy książki w swoich pracach prowadzą rozważania, które opierają się nie tylko na wiedzy teoretycznej,na dodatek na ergonomicznych aspektach związanych z funkcjonowaniem jako część systemu – w instytucjach obowiązanych, czy również jednostkach współpracujących.
Poruszane poprzez nich kwestie związane są niejednokrotnie z nowymi pojawiającymi się elementami systemu, które wynikają z nowelizacji aktów prawnych,również przemian w gospodarce związanej na przykład z rozwojem fintechu i ryzyka, jakie mogą się pojawić.
Stawiane w książce tezy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom biznesu, który z uwagi na realne delikty, poprzez procedury zgodnościowe i tworzenie stanowisk Compliance Officer, stara się dbać o wdrażanie koniecznych zasad i ich bieżącego przestrzegania.
Być może jednak, należałoby przychylić się do rozważań nad znaczeniem technice, która w dodatku może przysłużyć się skutecznym procedurom. Poruszane w pracy rozważania autorów w zakresie nienaturalnej inteligencji i użycia algorytmów uczenia się do oceny i analizy ryzyka także mogą świadczyć o kolejnym przełomie w budowaniu stabilności systemu.
Praca stara się odpowiadać nie tylko na zasady już ustanowione. Refleksje zawarte w kolejnych rozdziałach książki nawiązują do istotnych pytań w zakresie zasadnych do przeprowadzenia zmian w prawie, jak i zmian organizacyjnych w instytucjach obowiązanych, podnoszących poziom spójności systemu i jego kluczowych narzędzi, których zrozumienie przez współdziałanie zniży podatność naszego systemu finansowego na użycie go do przestępczych celów.
(Fragment wstępu)