Książka jest poświęcona modelowaniu procesów mających miejsce w gospodarce i ich prognozowaniu. Rozwijane są trzy wzajemnie współzależne wątki. Centralną postacią pierwszego z wątków jest prognosta – człowiek zajmujący się modelowaniem systemów ekonomicznych i używaniem konstruowanych przez siebie modeli do przewidywania przyszłych stanów tych systemów.
Kolejny wątek książki dotyczy modeli gospodarki. Najpierw formułuje się ogólne uwagi o modelach i modelowaniu ekonomicznym. W dalszej kolejności są omówione cztery najróżniejsze modele makroekonomiczne, które były stosowane jako modele prognostyczne.
Trzeci i ostatni wątek dotyczy prognozowania makroekonomicznego. Celem tej części pracy jest pokazanie, że możliwości prognostyczne modeli zależą równocześnie od sposobu skonstruowania tych modeli jak i od prognostów – ludzi, którzy starają się przewidzieć przyszły przebieg procesów gospodarczych, niezależnie od tego czy są twórcami modeli, czy tylko ich użytkownikami.
rezultatem końcowym jest zaproponowanie miary potencjalnej poręczności prognostycznej modelu, niezależnej od sposobu budowy modelu i jego rozmiarów, tzn. Liczby równań i liczby zmiennych. (Strzeszczenie)