Lata 20-te XXI w. Przyniosły już ogromne zmiany i nacisk na kwestię bezpieczeństwa informacyjnego na poziomie krajów, instytucji czy nawet zwykłego „Kowalskiego". Każdy miesiąc przynosi kolejne dowody na to, jak ważny i wrażliwy jest ten obszar tematyczny – skutki covid-u i przeniesienie wymiany informacji do sieci, zagrożenia kolejnych odsłon wojen hybrydowych, ogromny wzrost potencjału (ale i ryzyka działania) firm działających i sprzedających swoje produkty wirtualnie w sieci – można mnożyć najróżniejsze pola, na których niezbędny jest szybki rozwój narzędzi ograniczania ryzyka problemów związanych z cyberbezpieczeństwem.
Poniżej ukazujemy wycinek recenzji książki ZAŁOŻENIA DZAŁAŃ W CYBERPRZESTRZENI sporządzony przez prof. Dr. Hab. Inż. Piotr Sienkiewicz z Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki: Publikacja prof. Piotra T.
Deli składa się sześciu rozdziałów, poświęconych podstawowym aspektom uzyskanych wyników badań, a mianowicie: identyfikacji cyberprzestrzeń jako środowiska walki (rozdział 1), widocznym cechom bezpieczeństwa cyberprzestrzeni (rozdział 2), głównym zagrożeniom bezpieczeństwa cyberprzestrzeni (rozdział 3), wyznacznikom działań w cyberprzestrzeni (rozdział 4), podstawowym działaniom prowadzonym w cyberprzestrzeni (rozdział 5), antycypowanym systemom walki w cyberprzestrzeni (rozdział 6).
(…) Szczególną uwagę skupiono na analizie wpływu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni na bezpieczeństwo systemów krytycznej infrastruktury państwa. Publikacja ZAŁOŻENIA DZAŁAŃ W CYBERPRZESTRZENI kierowana jest do szerokiego kręgu odbiorców – służb i instytucji państwowych, instytucji samorządowych, różnych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, menedżerów i pracowników firm z tzw.
krytycznej infrastruktury, kadry dowódczej wojska, strategów i analityków wojskowych i innych. Przyda się również pasjonatom cyberwalki, informatykom i specjalistom ds. Bezpieczeństwa informacyjnego czy studentom np.
bezpieczeństwa narodowego (wewnętrznego) czy inżynierii bezpieczeństwa.