Ta książka jest próbą dyskusji wybranych aspektów problematyki zdrowia psychicznego w kontekście obserwowanych zmian zachodzących we współczesnym świecie. Autorzy wskazali, w jaki sposób takie procesy jak rozluźnienie więzi społecznych, wzrost poczucia osamotnienia, stopniowe rozszerzanie się wpływu technice na nasze codzienne funkcjonowanie, przyczyniają się do zmian w rozumieniu wybranych zaburzeń psychicznych i w jaki sposób mogą one rozszerzać prawdopodobieństwo rozwoju niektórych zaburzeń.
W poszczególnych rozdziałach zostały omówione zagadnienia, które mogą stanowić prawidłowe tło do szerszej dyskusji związków zmian zachodzących w świecie z zaburzeniami psychicznymi. W opinii wielu osób przyśpieszenie w zakresie zmian społecznych, kryzysy ekonomiczne czy również szeroko pojęta globalizacja, przyczyniają się do coraz częściej pojawiających się kryzysów psychicznych.
Obserwacje takie są wspierane poprzez dane epidemiologiczne wskazujące na związek sytuacji ekonomicznej, migracji, kryzysów zbrojnych czy też zmian klimatycznych z zaburzeniami psychicznymi. W obrębie Europy wskazuje się, iż słabsza edukacja, bezrobocie i niższy status materialny związane są z częstszym występowaniem zaburzeń psychicznych.
Choć mnóstwo wskazuje, iż kryzysy psychiczne nie są prostą wypadkową działania jednego wybranego czynnika, dane te pokazują wyraźną rolę czynników środowiskowych i ich interakcję z czynnikami biologicznymi w rozwoju zaburzeń psychicznych.
Mamy nadzieję, że lektura tej książki spotka się z zainteresowaniem profesjonalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, pacjentów chorujących na zaburzenia psychiczne oraz ich rodzin, jak też szerszego grona Czytelników.
Z tekstu