Globalizacja to determinanta naszej współczesności. Jej konsekwencją jest m.in. To, iż poznajemy inne kraje, inne kultury i możemy łatwiej wybrać swoje miejsce zamieszkania. Wszystkie te procesy prowadzą do pogłębiania wielokulturowości jednocześnie całych narodów, jak i lokalnych społeczności.
Uznając powyższy paradygmat, coraz obszerniejszego znaczenia nabiera pielęgnowanie własnej, rodzimej tożsamości kulturowej. Ważnym elementem tej tożsamości jest architektura sakralna – i to jednocześnie o wielowiekowej tradycji, jak i powstała w ostatnim czasie.
Z ogromnym zadowoleniem należy przyjąć ostatnią monografię1 Jerzego Babiaka nt. Ziemi Kępińskiej. Publikacja objęta została patronatem Towarzystwa wielbicieli Ziemi Kępińskiej. Towarzystwo powstało w 1973 r.
Jego misją jest pogłębianie wiedzy o regionie oraz ukazujenie dorobku kulturalnego, w tym zwłaszcza rodzimej twórczości artystycznej i społecznej. Wśród zadań TMZK jest także działalność edukacyjno-promocyjna regionu kępińskiego, realizowana poprzez wydawanie publikacji nt.
jego historii i walorów kulturowych. Należy podkreślić, że książka w całości jest dziełem autora, który wywodzi się z Ziemi Kępińskiej i mimo iż wyjechał z rodzinnego miasta ponad pół wieku temu, nadal utrzymuje z miastem, gdzie spędził młodość, stałe związki.