Oto klucz do znanej zagadki człowieka w żelaznej masce, która wzbudziła tak mnóstwo kontrowersji i stała się źródłem inspiracji dla powieściopisarzy, eseistów i twórców filmowych. mało tajemnic spowodowało tyle zainteresowania i ożywionych dyskusji co sprawa człowieka w żelaznej masce, więźnia stanu przetrzymywanego na rozkaz Ludwika XIV w lochu w Pignerol, w cytadeli na Wyspie św.
Małgorzaty i w Bastylii, gdzie zagadkowy osadzony zmarł w 1703 roku. Nikomu – z wyjątkiem więziennika, który sprawował nad nim pieczę – nie wolno było się do niego zbliżać ani z nim rozmawiać. Nikt nie znał powodu jego zatrzymania ani jego tożsamości.
Na przestrzeni wieków sformułowano mnóstwo tez, które miały pomóc w rozwiązaniu zagadki. Najsłynniejsza z nich głosi, że ów nieznany mężczyzna był bratem bliźniakiem króla, noszącym maskę z powodu uderzającego podobieństwa do władcy.
Autor niniejszej książki, który dokonał wnikliwej analizy dokumentów archiwalnych, niejednokrotnie nowych lub niepublikowanych, przedstawia najbardziej logiczne i wzbudzające najmniej wątpliwości wyjaśnienie tej zagadki, generując optymalny suspens.
Wykracza jednak poza główny temat, analizując narodziny w epoce oświecenia groźnego i złowrogiego mitu, który uderzał w prawowitość władzy i to, co stanowiło istotę monarchii ancien régime’u – tajemnicę władzy, sekret króla.
Autor nie tylko pochyla się nad losem jednostki, lecz także demonstruje duży przekrój mentalności społeczeństwa XVII wieku. Jean-Christian Petitfils (ur. 1944) – uwielbiany historyk, politolog, pisarz. Autor kilkudziesięciu książek, m.in.
esejów, opracowań (Masque de fer, L’Affaire des poisons, L’Assassinat d’Henri IV) i biografii postaci historycznych żyjących w XVII w. (Le Véritable d’Artagnan, Le Régent, Lauzun, Nicolas Fouquet, Madame de Montespan, Louise de La Vallière, Louis XIV).
Jednym z jego najważniejszych dzieł jest biografia Ludwika XIV, która została wyrózniona trzema nagrodami, w tym Grand Prix Gobert de la Biographie historique przyznawaną poprzez Académie française.