Warzywa to rośliny zielne, które służą człowiekowi za pokarm w postaci naturalnej, bez konieczności technicznego przerobu, co również stanowi ich ogromną zaletę. Mogą one być spożywane w pełni lub tylko częściowo np. Nasiona, kwiatostany, owoce, pędy, liście, korzenie. Można je zjadać na bezkompromisowo, ugotowane, usmażone albo upieczone. Mogą być wykorzystywane jako podstawowy produkt domowych przetworów, ważny składnik i komponent potraw albo jako przyprawy.
Rośliny warzywne należą do wielu rodzin. Najpopularniejsze z nich to warzywa kapustne, cebulowe, liściowe, korzeniowe, psiankowate, dyniowate, rzepowate oraz strączkowe. Bardzo różny jest ich wygląd, walory smakowe, a także odżywcze. Rozmaite są także wymogi dotyczące warunków i sposobu ich uprawy, pielęgnacji, a także zbiorów (warzywa jednoroczne, dwuletnie, a także wieloletnie).
Mimo, że warzywa pochodzą z różnorodnych stron świata, to zdecydowaną ich większość można uprawiać w polskim klimacie oczywiście po spełnieniu określonych warunków. Zajmuje się tym warzywnictwo i dział ogrodnictwa, obejmujący produkcję warzyw w gruncie, pod szkłem (szklarnie, inspekty) i w tunelach foliowych i materiału do rozmnażania.
W oddawanej do państwa rąk publikacji ograniczymy się do ergonomicznych rad dla potrzeb indywidualnych działkowców. Powinny okazać się one pożyteczne w uzyskaniu jak najlepszych zbiorów, jak także dać odpowiedź na pytanie dlaczego warto uprawiać warzywa.