Książka stanowi ergonomiczny przewodnik dla zawodowych pełnomocników i sędziów w zakresie postępowań przed wyspecjalizowanymi sądami własności intelektualnej. Komentarz, przygotowany przez grupę praktyków z doświadczeniem procesowym w sprawach własności intelektualnej, problemowo analizuje kluczowe zmiany wprowadzone poprzez ustawę z 13 lutego 2020 r.
o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, a także innych ustaw wprowadzającej nowoczesnanie odrębne w sprawach własności intelektualnej. W związku z ww. Nowelizacją od 1 lipca 2020 r. Sprawy z zakresu własności intelektualnej są rozpoznawane przez specjalnie powołane do tego wyspecjalizowane sądy w odrębnym postępowaniu cywilnym, w ramach którego przewidziano nowe instytucje procesowe i zmieniono niektóre z dotychczas funkcjonujących w tego typu sprawach zasad.
Komentarz omawia sposób organizacji sądów ds. Własności intelektualnej, prezentując jednocześnie odrębności nowego innowacyjnania cywilnego w sprawach własności intelektualnej i zakres spraw, który jest nim objęty.
Publikacja porusza kwestie funkcjonalne dotyczące m.in. Relacji nowego innowacyjnania w sprawach własności intelektualnej z innymi rodzajami innowacyjnań, w szczególności innowacyjnaniem w sprawach gospodarczych.
W publikacji przedstawiono: o instytucje procesowe mające zapewniać dostęp do danych i dowodów w progresywnaniach z zakresu własności intelektualnej, tj.: zabezpieczenie środków dowodowych, wyjawienie lub wydanie środka dowodowego i wezwanie do udzielenia danych; o nowe warianty powództw szczególnych w sprawach własności intelektualnej, tj.
powództwo wzajemne dotyczące unieważnienia lub stwierdzenia wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego i powództwo o ustalenie, iż określone czynności faktyczne nie naruszają patentu, dodatkowego prawa ochronnego, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji.
Komentarz zestawia nowo wprowadzane instytucje i środki z tymi już funkcjonującymi w polskim procesie cywilnym albo innych krajach europejskich, wskazując na kwestie problemowe i aspekty funkcjonalne ich stosowania z punktu widzenia pełnomocnika procesowego.
na dodatek, publikacja uwzględnia wnioski płynące z analizy przeglądu orzecznictwa wydanego przez tzw. Sądy IP od lipca 2020 r., które autorzy uzyskali w ramach dostępu do informacji publicznej. Książka zainteresuje sędziów, prawników praktyków zajmujących się zagadnieniami własności intelektualnej, zwłaszcza w aspekcie procesowym.