Integracja pozioma na rynku owoców i warzyw polega na łączeniu się producentów odznaczających się podobnym profilem działalności, dzięki temu mogą oni skuteczniej wykorzystywać swoje zasoby uzyskując efekt synergii i korzyści skali.
Pierwsza dekada po akcesji Polski do Unii Europejskiej to okres niezwykle intensywnego tworzenia i rozwoju grup i organizacji producentów owoców i warzyw. W Polsce do 31 marca 2015 roku zarejestrowanych było ich 310.
"Praca porusza aktualną i ważną z punktu widzenia gospodarczego i społecznego problematykę grup/organizacji producentów owoców i warzyw. Jej walory poznawcze i utylitarne sprawiają, że z jednej strony stanowi ona wkład do budowania teoretycznych podstaw przedsiębiorczości zespołowej branży ogrodniczej, z drugiej zaś wyniki te mogą być wykorzystane w działalności praktycznej poprzez producentów działających na rynku owoców i warzyw i różnorodne instytucje i organizacje społeczno-zawodowe wspomagające rozwój działań zespołowych w rolnictwie.
poprawne funkcjonowanie tych podmiotów może w wielkim stopniu ukierunkować i stymulować rozwój przedsiębiorczości zespołowej w obszarach wiejskich".