10 lat temu Andrzej Jeznach, polski biznesmen, postawił na dobre życie i zmienił zasady zarządzania. Odszedł od nadzoru i hierarchii i już po kilku latach jego producent pracowała właściwie sama. Kiedy się zdecydował przekazać losy producenta w ręce młodszego pokolenia, jego celem było stworzenie organizacji, w której wszyscy będą w stanie pracować bez przełożonych. Udało się, jednak w praktyce wyszło, iż jeśli system ma działać, pracownicy wciąż potrzebują szefa. Dlaczego?
Książka wyjaśnia ten paradoks: po co samozarządzającej się firmie szef?
Szef, którego szukamy. Rzecz o odpowiedzialności to książka, która bezstronnie i analitycznie opisuje new work, nowe praktyki zarządzania, znane także jako turkusowe. Kiedy o samozarządzaniu piszą praktycy, robią to przeważnie ci, którzy wciąż aktywnie prowadzą producenta, szczerze cieszą się swoimi sukcesami. Zaimplementowanie "turkusu" w każdej firmie może przynieść zupełnie niespodziewane skutki uboczne. W najgorszym wypadku, co udowadnia ta książka, może choćby zagrozić stabilności biznesu.
Autor, który w poprzednich książkach przedstawił swoje motywy i drogę do zmian wprowadzanych w firmie, po ostatecznym przekazaniu jej sterów młodszemu pokoleniu zamyka tą pozycją proces Szef, który... Podsumowuje doświadczenia, przygląda się krytycznie własnym decyzjom, sukcesom i błędom i ukazuje mocny plan na stworzenie organizacji, która funkcjonuje i rozwija się nie tylko wtedy, gdy szef jest w pobliżu. Czyni to w żywej, fascynującej formie, opierając się na praktycznych przykładach z całego świata, ale także sięgając po konkretną wiedzę naukową.
Turkusowa samoorganizacja pracy, choć dla coraz obszerniejszej liczby liderów stanowi metodę fascynującą i obiecującą, potrafiła niejednemu już przysporzyć problemów. Nie jest to metoda ani przystępna, ani również dająca się wykorzystać bez głębokiego przygotowania. Idea marki życzliwej ludziom i planecie, zespołu pracującego bez nadzorców, budowanego na fundamencie zaufania i odpowiedzialności, jest z całą pewnością pociągająca. I jestosiągalna, co nie oznacza, że zrealizuje się sama ani iż raz wdrożona, nie musi być pielęgnowana. Turkus to nie stan,proces.
Kolejną książkę Andrzeja Jeznacha gorąco polecam tym wszystkim, których pociągają i intrygują nadchodzące zmiany w obszarze nowych paradygmatów organizacji pracy.
prof. Andrzej Jacek Blikle, autor Doktryny jakości
Odważna, szczera i przenikliwa analiza idei i praktyki turkusowego zarządzania i samozarządzających się organizacji. Pozbawia ciężaru złudzeń, otwierając dzięki temu nowe, realistyczne perspektywy dla jakże pilnych wysiłków humanizowania ludzkiej pracy i biznesu. Niezbędna lektura dla nowoczesnych przywódców.
Wojciech Eichelberger, psycholog, trener i doradca biznesu
W dzisiejszej r...