Celem książki jest zaprezentowanie wyboru studiów nad filozofią Bachelarda opublikowanych poprzez badaczy z przeróżnych krajów w ramach żywo rozwijającego się bachelardowskiego i postbachelardowskiego nurtu refleksji oraz wpisanie w ten trend artykułów polskich badaczy twórczości Bachelarda.
Choć nie można powiedzieć, iż Bachelard pozostaje w Polsce nieznany, to wciąż sporo ważnych prac – tak autorstwa samego Bachelarda, jak i innych badaczy bądź komentujących jego filozofię, bądź ją kontynuujących, jest znana jedynie specjalistom.
Książka "Gaston Bachelard. Konteksty i interpretacje" chce wypełnić tę lukę, wskazując równocześnie na obecność polskich badań nad bachelardyzmem. Zamierzeniem niniejszego tomu jest zestawienie artykułów potwierdzających wieloaspektowość filozofii Gastona Bachelarda i jej aktualność.
Wielość nowych odczytań Bachelardowskiej myśli, ukazujących się w Polsce i za granicą potwierdza,jednocześnie filozofia nauki, wraz z wprowadzonymi przez Bachelarda pojęciami nowego umysłu naukowego, nowej racjonalności czy przeszkód epistemologicznych, jak i filozofia wyobraźni poszukująca metody optymalnie uchwytującej istotę marzenia i obrazu, nieustająco stanowią ważny punkt odniesienia dla filozofów oraz przedstawicieli innych dyscyplin naukowych.