W publikacji podjęto problematykę bezpieczeństwa zdrowotnego analizowanego w nauce o polityce społecznej. Pierwsza część pracy gromadzi rozważania natury terminologicznej. Autor dokonuje w niej próby zdefiniowania kategorii bezpieczeństwa pomiędzy innymi w kontekście wartości i potrzeby społecznej.
prezentuje jeszcze analizę bezpieczeństwa z perspektywy podejścia sektorowego, ukazując obfitość typów bezpieczeństwa i nawiązując do koncepcji human security. Następnie sygnalnie znamionuje polityczne konotacje tegoż sektora bezpieczeństwa, które determinują społeczne postrzeganie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.
stanowczym wątkiem rozważań Autora stały się pojęcia wyznaczające zakres bezpieczeństwa zdrowotnego, do których zaliczył prawo do ochrony zdrowia oraz równość dostępu do świadczeń. Dobór pojęć posłużył następnie do sformułowania zakresu definicyjnego terminu bezpieczeństwa zdrowotnego.
W dalszej części publikacji Autor demonstruje sposoby interpretacji pojęcia bezpieczeństwa w nauce o polityce społecznej. Celem rozważań stała się jeszcze refleksja nad stanowczymi kwestiami warunkującymi obszar problemowy bezpieczeństwa zdrowotnego, Autor wyróżnił bowiem podstawowe czynniki, które powodują, że bezpieczeństwo zdrowotne znajduje się w polu uwagi polityki społecznej, nakreślił model monitorowania zagrożeń bezpieczeństwa zdrowotnego oraz wskazał rolę kategorii bezpieczeństwa zdrowotnego jako instrumentu poznawczego.
Adresatem publikacji jest krąg osób zainteresowanych motywem bezpieczeństwa zdrowotnego i polityki społecznej, decydentów politycznych i instytucji odpowiedzialnych za kształtowanie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.