Bez względu na osobiste przekonania, nie można zaprzeczyć, że idea Boga odegrała stanowczą rolę w dziejach ludzkości, inspirując jednostki i całe narody jednocześnie do rzeczy rewelacyjnych, jak i strasznych. Jednak jak często zastanawiamy się, co właściwie kryje się za tą ideą? Kim jest Bóg? Wielu mówi o Bogu w taki sposób, jakby zamieszkiwał ludzkie ciało (przeważnie mężczyznę), a także poruszał się i mówił jak człowiek.
W innych ujęciach Bóg jest bezforemną, duchową postacią, nieskrępowaną przestrzenią ani czasem. Z kolei dla niektórych Bóg to najczęściej szczególny sposób doświadczania własnego życia. I ale wielu jest niezachwianych w swojej wierze w Boga, inni nie są do końca pewni, co myślą – w co właściwie wierzą, co myślą, iż wiedzą, i na ile myślą, iż można raczej wiedzieć, niżeli wierzyć.
Czytelnikom, których intryguje idea Boga, ten niedługi i przyjazny przewodnik pomoże rozeznać się w labiryncie koncepcyjnych możliwości. Pisząc na pograniczu religioznawstwa, filozofii religii i historii idei, Leslie Stevenson, filozof związany z uniwersytetami w Oksfordzie i St.
Andrews, przystępnie omawia osiemnaście realnych spojrzeń na Boga. Od klasycznych ujęć obecnych w kulturze, sztuce i języku, poprzez bardziej wyabstrahowane koncepcje filozofów i teologów, aż do ujęć religijnych, kładących nacisk na osobistą relację z Bogiem – ludzkość rozumiała i rozumie boskość na nad wyraz przeróżne sposoby, z których każdy wnosi coś innego do naszego postrzegania świata.
I choć w tym temacie trudno o bezstronność, autor przekonuje, że jeśli chwilowo odłożymy na bok własne przekonania i uprzedzenia i spojrzymy na ideę Boga z prawdziwą intelektualną ciekawością, każdy z nas dowie się czegoś wartościowego – równocześnie osoby wierzące, jak i niewierzące.