Ta książka stanowi swoistą kontynuację wydanej wcześniej w dwóch tomach powieści „Życie skrojone na miarę” tego samego autora. Jest to opowieść o pisaniu powieści, o zmaganiu się z samym sobą, z bliskimi. O położeniu na szalę własnego prestiżu i miłości. O cenie jaką trzeba zapłacić za wejście do krainy sztuki.
Po publikacji powieści życie głównego bohatera, Piotra, potężnie się komplikuje. Tak wyjątkowo, że pojawiają się na jego życiowej drodze psychoterapeutka doktor Maria i psychiatra prof. Władysław, a także epizod szpitala psychiatrycznego. Okazuje się, że literacki sukces może także nieść ze sobą poważne niebezpieczeństwa! Czy Piotrowi uda się przezwyciężyć kryzys? Czy wyjdzie na prostą?
O CZYM SĄ DWA WCZEŚNIEJSZE TOMY?
Piotr, bohater tej książki przeszedł wszystkie szczeble zawodowej kariery w dziedzinie krawiectwa: od czeladnika, terminującego w pracowni stryja, do mistrza i przedsiębiorcy, właściciela obszernego zakładu krawieckiego, w którym szyje ubrania prezydentom, premierom, artystom, biznesmenom. Jest to nie tylko perfekcyjnie opowiedziana historia o zawodowych (krawieckich) ambicjach, klęskach i sukcesach lecz także opowieść o życiu rodzinnym i towarzyskim, o uczuciach, o miłosnych podbojach, o marzeniach, o życiu w ogóle. To prawdziwa krawiecka epopeja odmalowana na tle intensywnych przemian politycznych, społecznych i obyczajowych naszego kraju. To „opowiedziana nożycami” historia, prowadząca nas przez zmieniające się mody i kroje garniturów, dzianin, dodatków krawieckich. Akcja tej w znacznej mierze autobiograficznej powieści inicjuje się od lat 40-tych XX wieku, czyli od wczesnego dzieciństwa autora, a kończy pod koniec wieku XX. Książka ta ma szczerość i prawdę autentyku. Jej siłą jest również szczegółowe odtworzenie realiów dotyczących czasów, które opisuje i dostatek wziętych z życia historii i anegdot.
pokaźnym elementem tej książki są klimaty związane z modą (z zasady męską). Na jej kartach autor często opisuje ubiór jej bohaterów fachowo go komentując. Zapoznajemy się w ten sposób z wieloma interesującymi i użytecznymi informacjami dotyczącymi właściwego, przypasowanego do okoliczności i cech danej osoby stroju. Ze względu na dużą objętość powieść „Życie skrojone na miarę” podzielona jest na dwie części: Tom 1. (podtytuł „krawiotka”) i Tom 2. (podtytuł „mistrz”). Tom 3. Zatytułowany „Życie od podszewki” jest swoistym post-scriptum do dwóch wcześniejszych tomów.
Spis treści:
OD WYDAWCY
I. LAIK
II. IMPLIKACJE
III. KLIENT Z LONDYNU
EPILOG