Zbiór starannie dopasowanych 11 podcastów Bartosza Macieja Wrony – znanego psychoterapeuty i psychiatry, autora książek, twórcy jestdobrzyzmu – których wysłuchanie pomoże Ci w pokonywaniu powszednich trudności, pozwoli zbliżyć się do osiągnięcia szczęścia i psychicznej równowagi.
Ich treść oparta jest na rozległej wiedzy Autora, a także na Jego blisko trzydziestoletniej pracy jako psychoterapeuta i lekarz-psychiatra, podczas której miał kontakt z kilkoma tysiącami pacjentów.
Czym jest tytułowy jestdobrzyzm? W największym skrócie, jest to fason życia znamionujący się skrajnie pozytywnym nastawieniem do rzeczywistości. W swojej bardziej progresywnej postaci jest to postawa życiowa, która zakłada, że tak jak jest, jest prawidłowo, a jedynym naszym problemem jest to, iż nie potrafimy tego rozpoznać i oceniamy rzeczywistość przez zniekształcający filtr naszych uprzedzeń, nastawień, sądów, opinii, uwarunkowań, lęków, oczekiwań, pragnień itp. Tekstem założycielskim jestdobrzyzmu jest trylogia psychoterapeutyczna świetna Zwyczajność, na którą składają się książki, dostępne także w formie audiobooków: „Jest prawidłowo”, „Zmiana radykalna” i „Moc”.
W drugiej z nich można znaleźć takie (jedno z wielu) przedstawienie idei jestdobrzyzmu:
„Rozejrzyj się wokół. Przejrzyj każdą z form, każdy kolor, usłysz każdy dźwięk, wciągnij zapach, poczuj smak na języku. Nie zachwycaj się, tylko obserwuj. Zrozum mnie korzystnie: – To tu jest raj. Bramy raju otwierają się tylko dzisiaj. Za chwilę będą zamknięte. Jutro będą zamknięte. Za rok, kiedy już będziesz gotowy, gdy podokańczasz wszystkie projekty, osiągniesz cele, przygotujesz się, wówczas będą zamknięte. Jutro będzie zamknięte. Pojutrze będzie zamknięte. I po pojutrze też. Za rok będzie zamknięte. Za dwa. Za dziesięć, za sto. Tak samo jak było zamknięte wczoraj. Wczoraj nie mogłeś wejść, bo wpuszczają tylko dziś. Teraz. Rozumiesz? Widzisz? Tu jest raj. Na wyciągnięcie ręki. I za każdym razem. Nie musisz się spieszyć. Drzwi są otwarte tylko teraz. Wchodź!”.
W sposób bliski współczesnej psychologii, tak Autor opisuje jestdobrzyzm:
„Uświadomiłem sobie, że uwarunkowania, które są w nas pierwotnie wdrukowane w procesie wychowania i edukacji (że o bezdyskusyjnych uwarunkowaniach genetycznych nie wspomnę), a następnie usztywnione poprzez szereg niepowtarzalnych oddziaływań społecznych (grupy rówieśnicze, reklama, polityka, religia, itp.) praktycznie zapobiegają nam podejmowanie jakichkolwiek decyzji, o których moglibyśmy rozsądnie powiedzieć, iż są wyłącznie nasze własne. W sensie medycznym nie dysponujemy zatem czymś takim jak wolna wola. Jeśli sobie uświadomisz, iż nie możesz sam wykonać nawet jednego mrugnięcia albo kiwnięcia palcem, to masz szansę na doświadczenie niesamowitej ulgi, spokoju oraz poczucia błogości i ekstazy. Skoro bowiem nie mogłeś (i nadal nie możesz) podjąć jakiejkolwiek samodzielnej decyzji, to znaczy, iż nie popełniłeś w całym swym życiu ani jedneg...