Poematy homerowe wyznaczają świt – i to świt zachwycający – kultury zachodniej. Iliada i Odyseja w swym ogromie,jeszcze w literackim spektakularnie i dojrzałości powodują tak imponujące wrażenie, iż dziś jeszcze – widocznie ponad dwa i pół tysiące lat od chwili powstania – wciąż na nowo budzą zdumienie i uznanie.
Zdumienie i podziw są początkiem każdego dociekliwego badania, nic zatem dziwnego, że poeta i jego wersy od starożytności po dzień dzisiejszy stawały się źródłem inspiracji dla uczonych i artystów, a także dla zwykłych słuchaczy i czytelników, którzy postanowili zmierzyć się z Homerem i jego dziełem.
Niniejsza książka daje, w formie wprowadzenia, przegląd licznych pytań, jakie nasuwają się w związku z życiem Homera, treścią i strukturą jego twórczości, porządkuje te pytania i udziela – na ile to osiągalne – naukowych odpowiedzi.
Celem tej pracy jest zachęcenie do zgłębienia Iliady i Odysei, a także, poprzez przybliżenie kulis świata homerowego, przyczynienie się do rozszerzenia satysfakcji z lektury tych arcydzieł literatury starożytnej.
Książka Barbary Patzek, wykładowcy historii starożytnej na uniwersytecie w Essen, jest rewelacyjnym wprowadzeniem do lektury Iliady i Odysei, dwóch poematów leżących u początków kultury literackiej i intelektualnej Zachodu.
Autorka przybliża czytelnikowi podstawowe zagadnienia homerowej krytyki: autorstwo poematów, ich oryginalne miejsce w dziejach literatury greckiej, gdzieś na pograniczu kultury ustnej i dopiero kształtującej się kultury piśmiennej, wreszcie związek epiki heroicznej z rzeczywistością historyczną.
Profesor Patzek sprawnie porusza się w obszarze problematyki krytyczno-literackiej, mitograficznej (czy wręcz: religioznawczej), historycznej i archeologicznej. Homer i jego czasy to esej skierowany zwykle do studentów filologii, historii i archeologii, ale także do wszystkich tych, którzy mają obfite zainteresowania humanistyczne i chcą dowiedzieć się czegoś o źródłach naszej cywilizacji.
A great introduction to reading the Iliad and the Odyssey. The author introduces her readers to the basic issues discussed and pointed out żeby Homerian critics: the problem of the poems' authorship, their special place in the history of Greek literature on the verge of oral and literal culture, the relationship between the heroic epic and historical realities.
The author writes gracefully and knowledgeably within the spheres of critical-literary, religious-historical, and archaeological issues.