Podstawowy podręcznik zoologii w ujęciu systematycznym, przygotowany przez pracowników Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jego pierwowzorem było pięć wydań Ćwiczeń z zoologii.
Książka omawia: -budowę, -morfologię, -biologię głównych grup zwierząt, od pierwotniaków po wielokomórkowce. Przedstawiając wybrane grupy zwierząt, autorzy uwzględnili ich znaczenie w biocenozie i w szeroko pojętej praktyce rolniczej i życiu człowieka.
W doborze opisywanych gatunków kierowali się przede wszystkim powszechnością ich występowania, ze szczególnym uwzględnieniem fauny Polski. Nie opracowali zwierząt gospodarskich, gdyż wiedza o nich wchodzi w zakres innych dyscyplin.
W piątym wydaniu podręcznika uaktualniono nazewnictwo systematyczne, listę zwierząt objętych ochroną wysokogatunkową i tam, gdzie to było konieczne, przekazano najnowsze wiadomości na temat danego gatunku.
Unowocześniono dodatkowo szatę graficzną książki, wprowadzając nowe, ciekawe dydaktycznie ilustracje. Pozycja jest cennym podręcznikiem zoologii przeważnie dla studentów uczelni rolniczych, ale także dla studentów wszystkich innych kierunków biologicznych, a także dla uczniów szkół średnich.
Opinie o książce: Książka jest napisana językiem prostym, zrozumiałym dla osób o zróżnicowanym stopniu wykształcenia. [...] Autorzy podręcznika [...] dokonali stosownych wyborów i napisali rewelacyjny podręcznik do wykorzystania dla słuchaczy studiów rolniczych,na dodatek dla wszystkich, którzy chcą zgłębić problemy tej dziedziny.
(prof. Dr hab. Anna Petryszak, Akademia Rolnicza w Krakowie) Podręcznik ukazuje materiał z zoologii w bezdyskusyjnie zwięzłej formie [...] w zakresie wystarczającym dla studentów kierunków: Ochrona środowiska, a także Biotechnologia, będzie on rekomendowany jako obowiązkowy [...] do zajęć z przedmiotu: Zoologia a środowisko, prowadzonych na naszej uczelni.
(dr Ewa Bokłak, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie) Ze względu na przystępność i przezroczystość wykładu, prosty, jasny język studenci z ochotą korzystają z książki [...]. (dr Weronika Kornalewicz, Akademia Rolnicza we Wrocławiu) Podręcznik jest napisany zrozumiałym, czytelnym językiem, z użyciem poprawnej nomenklatury biologicznej.
Najważniejsze pojęcia, taksony i akapity są wyodrębnione pogrubieniem, co pozwala czytelnikowi ekspresowo wyłapać najważniejsze treści. [...] opracowanie to obejmuje wszystkie najważniejsze z biologicznego i gospodarczego puntku widzenia grupy systematyczne zwierząt.
[...] Podręcznik jest bogato ilustrowany, co widocznie podnosi jego edukacyjny walor [...]. (dr Grzegorz Hebda, Uniwersytet Opolski) Fakt ukazania się czwartego już wydania "Zoologii" świadczy dobitnie o potrzebie takiego podręcznika na rynku księgarskim.
[...] Zoologia jest bez wątpienia bardzo poręczną publikacją dla tych wszelkich kierunków studiów, gdzie materiał z zakresu zoologii musi być skomasowany w jednym semestrze. Podaje podstawowe dane o świecie zwierząt uwypuklając aspekt ergonomiczny.
Książka napisana jest prawidłowym językiem, co stanowi szczególną zaletę w publikacjach wytwarzanych poprzez grono kilku autorów [...]. (dr hab. Grzegorz Gabryś, Akademia Rolnicza we Wrocławiu) Zespół autorski tworzą: Bonifacy Gałka, Jolanta Hampel-Zawitkowska, Barbara Kalińska, Marta Kamionek, Halina Komosińska, Elżbieta Pezowicz, Elżbieta Podsiadło, Teresa Sulgostowska.
Główną zaletę opiniowanej publikacji stanowi jej zwartość i transparentność, a także stosunkowo nietrudna dostępność. Za spory atut uznaję przystępność języka użytego poprzez autorów i jasność sformułowań. Dr Grzegorz Górecki, Akademia Rolnicza, Poznań (...) posiada cenne informacje dotyczące biologii i ekologii niektórych grup, jak np.
stawonogów, a bardzo gatunków o znaczeniu medycznym i gospodarczym dla człowieka-rzadko opisywanych w innych podręcznikach akademickich (...) Dr Stanisław Knutelski, Uniwersytet Jagielloński