Tytuł niniejszej publikacji świadomie nawiązuje do prac znanej amerykańskiej antropolożki Ruth Benedict, która do nauk o kulturze wprowadziła pojęcie „wzoru kulturowego". W badanych poprzez siebie kulturach wskazywała ona na oryginalne dla ich uczestników reguły myślenia i zachowania, a także wpływ owych reguł na wytwarzanie określonych postaw i reakcji w życiu powszednim i, co za tym idzie, na kształtowanie i sposoby realizacji norm kulturowych standardowych dla danej grupy albo społeczeństwa.
Termin „wzór kulturowy" odsyła nas zatem do skomplikowanego uniwersum norm i wartości, które funkcjonują za każdym razem na dwóch najróżniejszych poziomach: deklaratywnym i realizacyjnym. Przyglądanie się normom na pierwszym z wymienionych stopni pokazuje nam istnienie w świadomości zbiorowej typów świetnych, do których każda jednostka powinna dążyć.
Odkrycie natomiast drugiego, realizacyjnego poziomu pozwala zweryfikować, na ile to, co pozostaje w sferze postulatu, jest rzeczywiście wykonywane i przestrzegane. (fragment wstępu)