Książka jest propozycją wyznaczonia związków między płcią, językiem i kulturą. Płeć pojmowana jest tutaj jako fenomen na ogół uwikłany kulturowo, szczególną uwagę zwrócono na jego zasobność, nieoczywistość, dostrzeżono przeróżne odmianki płci, których – jak wiadomo z ustaleń gender studies – jest bezapelacyjnie więcej aniżeli dwie.
W prezentowanej pracy płeć jest zatem konstruktem kulturowym, wyjątkowo złożonym, motywowanym szeregiem czynników. Poszczególne części opracowania dotyczą teoretycznych aspektów lingwistyki płci, analiz płci w języku i tekście (przede wszystkim w literaturze popularnej i użytkowej) oraz kontekstów użytecznych, ściślej: problematyki płci w dydaktyce.
Głównym celem było przedstawienie, co językoznawstwo wniosło, a najczęściej, co może jeszcze wnieść, przez refleksję nad płcią, do naszego obrazu kultury i szerzej – świata, w którym żyjemy. Książka niewątpliwie zainteresuje obfite grono odbiorców: przedstawicielki i przedstawicieli wielu gałęzi nauk humanistycznych i społecznych, a także wszystkich, którzy interesują się przeróżnymi aspektami współczesnej kultury.