W czwartym już zeszycie z serii „Zeszyty dla elektryków" zostały opisane podstawowe wymagania w zakresie jakości energii, bezusterkowości układów zasilania i funkcjonowania zasilaczy UPS. Autorzy zanalizowali aktualne normy i obowiązujące rozporządzenia dotyczące jakości energii i warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. Dokumenty te określają oczekiwania możliwe do spełnienia przez dostawcę energii elektrycznej. Nie uwzględniają jednak zaburzeń powstałych w wyniku zdarzeń losowych, a także warunków atmosferycznych.
Oprócz pięciu rozbudowanych rozdziałów publikacja zawiera dziewięć dodatków, w których przedstawiono sposoby projektowania i badania ochrony przeciwporażeniowej i przeciwprzepięciowej w instalacjach elektrycznych oraz zasady konfiguracji układów zasilania lokalnych sieci komputerowych i mocy zapotrzebowanej zarówno poprzez pojedynczą stację roboczą, jak i serwerownie. Dwa z nich poświęcono doborowi zespołu prądotwórczego do określonych zastosowań ze szczególnym uwzględnieniem jego mocy. Autorzy wyjaśnili w nich ponadto postanowienia normy PN-ISO 8528-1, która definiuje następujące moce czynne oddawane przez zespół prądotwórczy: moc trwała, moc szczytowa, moc ograniczona czasowo. Na końcu książki został zamieszczony przykładowy projekt zasilania gwarantowanego opracowany i zrealizowany w zakładzie produkującym folię do pakowania żywności. Skategoryzowany w zeszycie materiał został przedstawiony w sposób przystępny.
Publikacja jest bogato ilustrowana rysunkami i schematami, co przyczynia się do łatwiejszego zrozumienia treści. Książka będzie {pomocn|przydatn)a w codziennej pracy inżynierów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w zakresie zasilania gwarantowanego.