Wyobraź sobie, iż jesteś na Ziemi sam, zupełnie sam, i możesz wybrać jedno z dwojga, książki albo ludzi. Często spotykam osoby szanujące sobie samotność, lecz jest to realne tylko dzięki temu, iż gdzieś na Ziemi, nawet nad wyraz daleko, są inni ludzie.
Nie miałem pojęcia o książkach, gdy wydobyłem się z łona matki, i umrę bez książek, z dłonią innej istoty ludzkiej w mojej rąk. Owszem, zamykam czasem drzwi, aby poświęcić się książce, ale ze świadomością,zawsze mogę znów je otworzyć i spojrzeć w oczy ludzkiej istocie.
(Martin Buber) Interdyscyplinarny podręcznik komunikacji interpersonalnej! Kompendium wiedzy o komunikowaniu się pomiędzy ludźmi pisane z perspektywy psychologicznej, a także socjokulturowej i filozoficznej.
mieści bogaty i słuszny wybór tekstów naukowych i popularnonaukowych z zakresu komunikacji werbalnej i niewerbalnej. W książce omówiono m.in.: -rozwijanie umiejętności posługiwania się słowem, -docieranie do tajemnicy twórczej mocy języka, -interpretację zachowań niewerbalnych, mowę ciała, -międzynarodowy słownik gestów, rolę dotyku, -przeróżne style ekspresji u pań i u mężczyzn, -rozwijanie umiejętności słuchania, odkrywanie własnych barier komunikacyjnych, -samospełniające się proroctwa interpersonalne, -specyfikę komunikacji w przyjaźni, rodzinie, z bliskim partnerem, -komunikację międzykulturową.
Podręcznik został napisany z myślą o studentach psychologii, socjologii, kulturoznawstwa, pedagogiki. Dzięki efektowności tematów i przystępnemu językowi może wzbogacić wiedzę każdego zainteresowanego własnym rozwojem i polepszeniem kontaktów z ludźmi.
O redaktorze naukowym: John Stewart - od roku 1969 wykłada w University of Washington. Jest tam koordynatorem kursu komunikacji interpersonalnej na poziomie podstawowym, prowadzi także zajęcia na wyższych latach i na kursach magisterskich.
Pochodzi z zachodniego wybrzeża. Uczył w Centralia (Junior) College. Zagadnienia komunikacji zainteresowały go podczas studiów w Pacific Lutheran University i Northwestern University, gdzie uzyskał magisterium.
Doktoryzował się w 1970 roku w University of Southern California. Pasjonuje go - jak sam pisze - przeszczepianie analiz filozoficznych na grunt teorii komunikacji oraz ergonomiczne aspekty związku jakości komunikacji z jakością życia.
Twierdzi - zafascynowany filozofią Martina Bubera - iż komunikacja nie tylko pełni funkcje ekspresyjne i instrumentalne, ale jest najczęściej procesem kształtowania osoby. Opisując procesy komunikacyjne, nieraz posługuje się przykładami własnych bliskich związków - z obecną żoną Kris Chrey, prokuratorką w Seattle, dwojgiem dzieci z pierwszego małżeństwa i dwojgiem wnuków i synem Lincolnem, który miał dwa lata, kiedy Stewart przygotowywał szóste wydanie Mostów zamiast murów.