stosowanie poprzez konstruktorów składników zespolonych stalowo-betonowych pozwala na wykorzystanie zalet obydwu tworzyw. Pozwala na projektowanie konstrukcji bardziej smukłych, o mniejszych przekrojach poprzecznych, bądź tam, gdzie to jest wymagane, o nad wyraz obszernej nośności i sztywności.
Z drugiej strony integruje z pewnymi utrudnieniami, w tym koniecznością zaprojektowania i wykonania odpowiednich łączników mechanicznych. Niniejsza monografia jest pierwszą częścią szerszego opracowania dotyczącego zasad projektowania zespolonych konstrukcji stalowo-betonowych.
Skupiono się w niej na elementach zginanych (kolejna część będzie dotyczyła elementów ściskanych). Autorzy, oprócz przedstawienia podstawowych założeń, metod i wzorów opisanych w normie Eurokod 4, tłumaczą złożone i skomplikowane zjawiska zachodzące w zginanych elementach zespolonych stalowo-betonowych.
Czytelnik niniejszej publikacji może skorzystać także z praktycznego narzędzia, jakim są arkusze kalkulacyjne. Przy pomocy pierwszego z nich można przeprowadzić obliczenia stropu zespolonego na blasze fałdowej – równocześnie dla typowych blach dostępnych na rynku polskim – jak i dla profilu zdefiniowanym poprzez użytkownika.
Arkusz drugi służy do obliczania stalowych belek zespolonych ze stropem betonowym. Monografia składa się ze wstępu demonstrującego atrybuty betonu, stali konstrukcyjnej, stali zbrojeniowej i łączników i 9 rozdziałów dotyczących np.
oddziaływań, analizy konstrukcji, stropów zespolonych na blasze fałdowej oraz belek zespolonych. Omówiono także zagadnienia z zakresu ochrony przeciwpożarowej.