Tom świeże opisanie świata. Literatura i sztuka dla dzieci i młodzieży w kręgach oddziaływań powstał w konsekwencji przemyśleń i refleksji grupy badaczy nad kierunkami rozwoju literatury osobnej rozumianej jako obszar influencji współczesnych nurtów literackich, lingwistycznych, estetycznych, psychologicznych i filozoficznych.
W tomie znalazły się nie tylko teksty teoretycznoliterackie, wyznaczające kierunki rozwoju współczesnej literatury osobnej, lecz także interpretacje najnowszych utworów literackich, nie wyłączając jednak tych tekstów, które są obarczone już niemal kanonicznymi odczytaniami. świeże opisanie kultury pokazuje duży zakres problemów związanych ze zmianami kulturowymi „pokoju dziecinnego”, począwszy od propozycji adaptowania metodologii niepowtarzalnej dla literatury bezprzymiotnikowej do literatury dla dzieci i młodzieży, poprzez kulturę masową, aż po zagadnienia dydaktyczno-pedagogiczne.
Ostatni z działów nowe opisanie sztuki pokazuje zasobność form i estetyk proponowanych niewielkiemu odbiorcy przez twórców literatury, malarstwa czy muzyki oraz przez pedagogów. świeże opisanie… stanowi próbę scharakteryzowania w literackiej i pozaliterackiej materii, dedykowanej dla dzieci i młodzieży, nie tylko technologicznych efektów przemian kulturowych, lecz także tych istotnie głębszych, związanych z uniwersalnymi prawami, jak nawet rozumienie prawa do wolności i szacunku, czy również z dziecięcymi i młodzieńczymi fascynacjami światem. Taki opis wzbogaca wiedzę o młodym odbiorcy i specyfice jego percepcji, a dzięki temu wspomaga pole wzajemnych oddziaływań pomiędzy nadawcą tekstu i jego adresatem. Z tego także względu zawartość tomu zainteresuje duże grono odbiorców: badaczy literatury i sztuki dziecięcej, pedagogów, nauczycieli polonistów oraz bibliotekarzy.
Recenzja książki ukazała się w czasopiśmie „nowe Książki” nr 11/2013, s. 57–58 (Autorka recenzji: Danuta Świerczyńska-Jelonek).
Wersja cyfrowa do pobrania