w trakcie realizowania czynności zawodowych występuje konieczność pokonywania obciążenia fizycznego. Jest to osiągalne dzięki właściwościom i czynnościom układu mięśniowego. W zależności od rodzaju stanowiska pracy obciążenie fizyczne pracowników może być różne.
Mechanizacja, automatyzacja i robotyzacja sprawiają, że aktywność ruchowa pracowników maleje. Zmniejsza się natężenie przemian energetycznych w ustroju czyli maleje koszt energetyczny pracy. Nie oznacza to jednak, iż maleje obciążenie fizyczne pracowników.
W celu dokonania funkcjonalnej oceny ciężkości pracy fizycznej należy przeanalizować: chronometraż czynności podczas zmiany roboczej, wydatek energetyczny dla poszczególnych czynności, pozycję przy pracy, zakres ruchów roboczych, stopień zaangażowania grup mięśniowych, siłę potrzebną do wykonania poszczególnych czynności, stopień monotypowości ruchów, wielkość i sposób przemieszczania ciężarów oraz dźwigania.
W opracowaniu przedstawiono najważniejsze zagadnienia dotyczące obciążenia fizycznego pracy: kryteria oceny ciężkości pracy, metody oceny wydatku energetycznego pracy, z przykładem obliczeniowym, charakterystyka i ocena obciążenia wynikającego z dźwigania ciężarów, zasady wydawania pracownikom posiłków profilaktycznych i napojów, zasady wyposażania pracowników w środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze.