podczas udzielania świadczeń zdrowotnych przebiegających z naruszeniem ciągłości tkanek pacjenta przy użyciu ostrych narzędzi (igły, skalpele) istnieje niebezpieczeństwo zranienia się pracowników medycznych wykonujących taki zabieg.
równocześnie zranienie takie może umożliwić szerzenie się zakażeń biologicznymi czynnikami chorobotwórczymi u pracownika medycznego, w szczególności istnieje ryzyko występowania zakażeń spowodowanych wirusami przenoszonym w wyniku kontaktu narzędzi z krwią pacjenta.
Zranienie poprzez pracownika medycznego ostrym narzędziem podczas udzielania świadczeń zdrowotnych jest wypadkiem przy pracy. W opracowaniu zawarto dane umożliwiające dokonywanie analiz i określanie oceny ryzyka narażenia na zranienia ostrymi narzędziami na stanowiskach pracy w zakładach opieki zdrowotnej tj.
kliniki medyczne, szpitale, przychodnie itp. Załączono przykładową ocenę ryzyka w narażeniu na czynniki biologiczne dla stanowiska lekarza wykonującego zabiegi medyczne, a także pielęgniarki w oddziale szpitalnym ginekologiczno-położniczym.
w dodatku zamieszczono pełen zakres wymagań bhp wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2013 r. W sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy realizowaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (Dz.U.
z 2013 r. Poz. 696), w tym m.in. Wzór raportu o bezpieczeństwie i higienie pracy w podmiocie leczniczym w zakresie zranień ostrymi narzędziami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.