Debiut twórcy serialu True Detective.
Akcja jedenastu opowiadań w debiutanckim tomie scenarzysty lubianego serialu True Detective toczy się na południu Stanów Zjednoczonych. To historie o odnajdowaniu błyskotliwa w samotności, o tym, jak ciężko znaleźć porozumienie nie tylko pomiędzy ludźmi, ale także między przeszłością i teraźniejszością, czy zgodę z samym sobą.
Recenzenci przywołują klimat prozy Richarda Forda, gdzie uczucia samotności i rozczarowania życiem opisane są szczególnie dokładnym językiem, wciągając czytelnika w niekonwencjonalne opowieści. Strach, wstyd i poczucie wyobcowania towarzyszą bohaterom: matce ze złamanym sercem, która straciła synka, weterynarzowi w depresji, amatorowi BASE jumpingu, który właśnie oddaje skok ze spadochronem z łuku St. Luis czy jedenastoletniemu chłopcu, który po rozwodzie rodziców spędza weekend z ojcem i widząc, jak ten próbuje zrobić wrażenie na jednej z pań, uświadamia sobie z przerażeniem, iż może posiadać właściwości swego rodziciela. Jest także historia o nieudanej próbie odbicia córki trenera wkręconej w porno biznes.
Bohaterowie Pizzolatty nie umieją z łatwością pogodzić się ze stratą, walczą, choć sukces raczej nie jest im pisany. Lecz to nie ma znaczenia. Smutne i spektakularne historie pozostają z czytelnikiem na długo.
Nic Pizzolatto (ur. 1975) – scenarzysta, producent, powieściopisarz. W drodze nad Morze Żółte zdobyły nominację do nagrody National Magazine Award, a „Poets & Writers Magazine” uznał ten zbiór opowiadań za jeden z pięciu najciekawszych literackich wydarzeń roku. Opublikowany w 2014 roku w Marginesach czarny kryminał Galveston, jego pierwsza powieść, trafiła na listę finalistów Discover Award i nagrody im. Edgara Allana Poe dla najkorzystniejszego debiutu, wskazano ją także Spur Award i nagrodą Akademii Francuskiej dla najlepszego zagranicznego debiutu – Prix de Premier Roman L’Etranger. Prawa do książki kupiły wydawnictwa z szesnastu krajów. Autor jest wykładowcą kilku amerykańskich uniwersytetów.