Tom jest plonem sympozjum naukowego z 14–15 grudnia 2012 roku, zorganizowanego na Uniwersytecie Śląskim w ramach projektu badawczego pt. Polskie wyrażenia funkcyjne w ujęciu diachronicznym (projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, nr UMO-2011/01/B/HS2/04643).
Zakreślenie tematyki do tzw. Wyrażeń funkcyjnych (partykuły, intensyfikatory, spójniki, przyimki, zaimki względne, dopowiedzenia…) powoduje, że publikacja spełnia wymogi monografii. Wyrażenia funkcyjne poddane są oglądowi z różnorodnych perspektyw – tom obfituje w rozważania natury teoretycznej, mnóstwo w nim analiz solidnych klas i zarazem konkretnych jednostek leksykalnych, opisywane są typowo polskie wyrażenia funkcyjne, ale nie brak także uwag odnośnie do stanu badań i analiz jednostek leksykalnych w innych językach europejskich.
Specyfiką tomu jest wiązanie rozważań historycznych z doświadczeniem językoznawców szkoły toruńsko-warszawskiej, specjalizującej się w studiach nad wyrażeniami funkcyjnymi współczesnej polszczyzny. Publikacja adresowana jest jednocześnie do językoznawców z dużym doświadczeniem, jak i do tych, którzy dopiero wkraczają w rozległe tereny lingwistyki (studenci, doktoranci).