Punktem wyjścia w prezentowanej monografii są określone problemy zdrowotne, analizowane z perspektywy edukacyjnej. Omawiane treści posiadają swój rozmiar profilaktyczny, lecz wpisują się także w obszar typowy dla promocji zdrowia z uwagi na fakt, iż jest ona globalną strategią działań na rzecz zdrowia, której niezbędny i kluczowy komponent stanowi edukacja zdrowotna.
Dzięki niej ludzie zyskują optymalne kompetencje, pozwalające im na dokonywanie zmian w swym środowisku i stylu życia. W modelu promocji zdrowia ukierunkowanym na upodmiotowienie jednostek w niej uczestniczących istnieją dwie podstawowe funkcje edukacji zdrowotnej.
Jedną z nich jest tworzenie warunków umożliwiających ludziom zdobywanie wiedzy na temat zdrowia i choroby. Posiadając tę wiedzę mogą oni wzmacniać swoje zdolności do działania na rzecz zdrowia własnego i innych, jednocześnie stając się podmiotami tych działań.
Upodmiotowienie jednostek jest zatem bezpośrednim wynikiem edukacji, a tylko jednostki upodmiotowione (zdolne do działania) mogą dokonać zmiany społecznej, do której dąży się w promocji zdrowia. Drugą ze wzmiankowanych funkcji jest oddziaływanie na decydentów i grupy zawodowe, takadekwatnie wpływały na politykę publiczną i kształtowanie mocnych środowisk.
Prezentowana publikacja spełnia obie z wymienionych funkcji. Z jednej strony daje możliwość poszerzenia wiedzy na temat wybranych problemów zdrowotnych i przeciwdziałania im, z drugiej – jest adresowana do konkretnych grup zawodowych (nauczyciele, pedagodzy, socjologowie, lekarze), w których zadaniach mieści się tworzenie środowisk wspierających zdrowie.