Praca omawia zagadnienie występowania gazów (metanu pokładów węgla) w górnej partii węglonośnych utworów górnego karbonu Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Pokazuje powiązania procesów akumulacyjnych metanu z elementami budowy geologicznej południowej części zagłębia.
ukazuje także problematykę właściwości zbiornikowych pokładów węgla dla gazów (porowatość, przepuszczalność i zdolności sorpcyjne węgli dla metanu), a także mieści dyskusję na temat ewentualnych możliwości wydobycia otworowego metanu z pokładów węgla w kontekście dotychczasowych niepowodzeń w tej dziedzinie w Polsce.
Adresatem publikacji mogą być osoby i instytucje zajmujące się zagadnieniami dotyczącymi metanu pokładów węgla z punktu widzenia występowania, wydobycia i parametrów zbiornikowych węgla. W szczególności mogą to być placówki naukowe, przemysłowe (np.
kopalnie węgla kamiennego, zakłady odmetanowania kopalń, firmy zajmujące się poszukiwaniem i eksploatacją gazu ziemnego, typowo metanu z pokładów węgla na terenie zagłębia górnośląskiego), ośrodki badawczo-rozwojowe czy firmy konsultingowe.
Praca adresowana jest także do pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni i studentów pragnących poszerzyć wiedzę na temat występowania i możliwości wydobycia metanu z pokładów węgla – znaczącego ascetycznca z grupy niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego.