Książka kucharska dla osób chorych onkologicznie i ich rodzin. Jednym z największych problemów osób chorych na nowotwory są kłopoty z apetytem. Najczęściej chory nie dojada, stanowczo zmniejszając swoje szanse na leczenie.
Chory po prostu musi jeść. Z drugiej strony przyjęło się, że chorzy, zamiast smacznego posiłku, dostają jakieś „zdrowe" papki, których widok odbiera apetyt. Nie musi tak być. Chorzy mogą jadać smacznie, to samo co reszta domowników.
Trzeba tylko adekwatnie dobrać posiłki. Tę książkę stworzyliśmy we współpracy z lekarzami i specjalistami żywienia. Przypasowaliśmy przepisy z przeróżnych kuchni świata, tak żeby były optymalne dla osób chorych i smakowały całej rodzinie.
Sięgnęliśmy do kuchni polskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, tureckiej, francuskiej, wloskiej i innych. Jest to po prostu zdrowa dieta dla wszystkich. Potrawy sami ugotowaliśmy i weszły one do naszego menu.
Książka też poradnik żywieniowy dla chorych i ich rodzin. Objętość: 27 stron. FRAGMENTY dr hab. Stanisław Kłęk, chirurg onkologiczny, prezes Polspen, specjalizujący się w żywieniu chorych: (…) Obowiązuje zasada: organizm musi otrzymaćodpowiednią dla potężnego chorego ilość kalorii i białka o stosownej jakości.
w trakcie chemioterapii pacjent nie może jeść, ponieważ cierpi na nudności, wymioty, zapalenie śluzówek. Nie może jednak być tak, że chory nic nie je. Pogarsza to jego wynik leczenia. Wtedy organizm zaczyna „zjadać" własne białko, aby mózg czy serce mogły pozyskać glukozę.
Organy te bez niej bowiem nie pracują właściwie. Najpierw znikają mięśnie, a dopiero dużo później tkanka tłuszczowa. Trzeba zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić, gdyż przy szerokiej utracie tkanki mięśniowej człowiek umiera.
Dorota Minta, psycholog kliniczny, psychoterapeutka, zajmuje się psychologią odżywiania: (…) Chory jeszcze powinien brać udział w przygotowaniu posiłków, ustalaniu menu. Nie ma też powodu, aby pacjent chory na raka nie mógł pójść do restauracji.
W menu za każdym razem można wybrać coś, co będzie smaczne i wartościowe (…). Rozdziały: Najważniejsze, nie dopuścić do niedożywienia. Ważne jest nie tylko co jemy, ale też jak jemy i z kim. Zalecenia dietetyczne.
Problem z żywieniem podczas chemioterapii. Przykładowe menu na 2 dni. Książka kucharska.