Niniejsza praca jest kontynuacją mojej wcześniejszej publikacji poświęconej tendencjom autorytarnym i profaszystowskim w polskiej myśli politycznej lat 1921–19351. Choć bardzo posługuję się wypracowaną wcześniej metodologią, to jednak książka ta nie jest prostym przedłużeniem zarysowanych uprzednio wątków.
W latach 30. Uległ zmianie kontekst, w którym rozwijała się polska myśl polityczna. W dobie obszernego Kryzysu gospodarczego pogłębieniu uległ kryzys demokracji – kwestionowano już nie tylko solidne rozwiązania instytucjonalne, ale same jej aksjologiczne fundamenty.
O ile wcześniej osamotniona dyktatura Mussoliniego traktowana była jako interesujący, acz ryzykowny eksperyment, swoiście włoski fenomen niemożliwy do implementowania poza Półwyspem Apenińskim, o tyle w latach 30.
nastąpił rozkwit dyktatur w państwach ościennych; faszystowski wzorzec promieniował już nie z odległej Italii lecz z sąsiednich Niemiec. Zarazem faszyzm ostatecznie „wypączkował" wówczas z szerszej formuły prawicowego autorytaryzmu, uzyskując totalitarną swoistość.
Mówiąc precyzyjnie, nastąpiło przejście od modelu autorytarnego (zadowalającego się redukcją parlamentaryzmu) do totalitarnego (cechującego się nie tylko autokratyzmem, ale też Gleichschaltungiem).
większe ciśnienie wzorców totalitarnych prowadziło do polaryzacji: w pewnych środowiskach wcześniejsze zainteresowanie faszyzmem zanikło, natomiast w innych uległo wzmocnieniu. Celem tej pracy jest zbadanie, w jaki sposób i w jakim stopniu ideologia faszystowska, triumfująca w latach 30.
XX w., wywierała wpływ na polską myśl polityczną. (fragment wstępu)