Książka gromadzi najnowszą wiedzę z zakresu psychologii sportu i aktywności fizycznej w kontekście ergonomicznym, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Zagadnienia kliniczne w psychologii sportu dotyczą nie tylko czynników motywacyjnych i poziomu wykonania,na dodatek funkcjonowania emocjonalnego w rodzinie i w zespole, zaburzeń psychicznych, a także trudności związanych z rozwojem kariery sportowej.
Autorka koncentruje się na kwestiach związanych z funkcjonowaniem sportowców, trudnościach jakie napotykają i wyjaśniających je źródłach, empirycznie udowodnionych czynnikach ryzyka ich występowania i korzyściach płynących z uprawiania sportu.
Kładzie nacisk na metody pracy psychologicznej ze sportowcami. Ukazuje kluczowe komponenty interwencji psychologicznych używanych przez praktyków pracujących z osobami uprawiającymi fachowy sport.
Książka ważna dla studentów, a także specjalistów z dziedziny psychologii, medycyny sportu, wychowania fizycznego, a także sportowców i trenerów. Ma na celu promowanie tzw. Evidence-based practice w nowoczesnaniu ze sportowcami i w promocji aktywności fizycznej.