Pomniejszanie wynagrodzenia za pracę (odliczanie i potrącanie solidnych kwot) jest dopuszczalne tylko w przypadkach określonych ustawowo. Pracodawca dokonując potrącenia w innych sytuacjach niżeli te uregulowane prawnie, naraża się na roszczenie podwładnego o zapłatę nienależnie potrąconego wynagrodzenia.
Może ponieść również odpowiedzialność związaną z wykroczeniem przeciw prawom pracownika. Potrącenie następuje poprzez odliczenie mocnych należności i rozdysponowanie ich zgodnie z przepisami albo dyspozycją pracownika.
Potrącenia mogą dotyczyć zarówno wynagrodzeń za pracę, jak i innych przychodów (np.zasiłków), które są przekazywane za pośrednictwem pracodawcy pracownikom, zleceniobiorcom albo innym osobom.Potrąceń z wynagrodzenia za pracę dokonuje się według ściśle ustalonej kolejności (art.
87 § 2 kp). Pierwszeństwo w zaspokojeniu z wynagrodzenia za pracę mają świadczenia alimentacyjne. Następnie potrąceniu podlegają sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych, na pokrycie należności innych aniżeli alimentacyjne, a w dalszej kolejności – trafnie udzielone pracownikowi zaliczki i kary pieniężne.