Niniejsza publikacja jest próbą uzupełnienia istniejącego zasobu wiedzy przez szczegółowe badanie udziału kobiet w samorządowych wyborach prezydenckich przeprowadzonych od 2002 r. Zadanie, jakie postawiła sobie autorka niniejszej książki, to ukazanie bardzo złożonych procesów związanych z kandydowaniem kobiet do organu wykonawczego w polskich miastach, jak i sprawowania przez nie najwyższej władzy w tychże jednostkach samorządu terytorialnego.
Prezentowana rozprawa składa się z dwóch części: teoretycznej i empirycznej. Pierwsza część zawiera dwa rozdziały oraz podrozdziały, natomiast druga trzy rozdziały i podrozdziały. Całość generuje logiczną konstrukcję, która pozwala na w pierwszej części zapoznanie się z pojęciem wyborów, a także z ich zasadami, finansowaniem, a także z uprawnieniami prezydenta/prezydentki miasta i możliwościami związanymi z odwołaniem.
Natomiast w drugiej części dokonano porównania udziału pań w pięciu elekcjach, zajęto się także czynnikami determinującymi większy udział płci kobiecej w wyborach na urząd prezydentki, a także opisano pozytywne i negatywne aspekty sprawowania tej funkcji.
(Ze wstępu)