W pracy podjęto problematykę polityki społecznej w kontekście dwóch zasad organizujących myślenie o tej dyscyplinie – zasady opiekuńczości i pomocniczości. Monografia ma charakter teoretyczno-użyteczny, bowiem zawarte w niej rozważania dotyczą zarówno teorii polityki społecznej, jak i praktyki tej działalności w Polsce.
Rola polityki społecznej we współczesnym świecie bezustannie rośnie, co wynika m.in. Ze zmian demograficznych, powstawania nowych problemów społecznych czy także intensyfikacji tych występujących już w przeszłości.
na dodatek dyscyplina ta podlega na dodatek licznym przeobrażeniom, tak jak zmienia się katalog kwestii priorytetowych czy także sposób myślenia na temat socjalnej interwencji w sferę społeczną. Z tego także względu wyjątkowo widoczne jest podejmowanie nieustannych studiów nad polityką społeczną, co także stanowi intencję autorów pracy.
Monografia składa się z trzech rozdziałów. W pierwszym z nich charakteryzowano doktryny, tendencje, wybrane interakcje w polityce społecznej. Drugi posiada kwestie związane z pomocą społeczną. Z kolei trzeci wypełniają treści z zakresu współpracy administracji publicznej z sektorem obywatelskim.
Publikacja adresowana jest do osób zainteresowanych materią polityki społecznej, decydentów politycznych, w tym szczególności przedstawicieli władz samorządowych i instytucji II i III sektora. Joanna Lustig, doktor nauk humanistycznych, polityk społeczny, nauczyciel akademicki.
Od 1995 roku zatrudniona w Zakładzie Polityki Społecznej Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej.
Zainteresowania badawcze: polityka społeczna, współpraca organów administracji publicznej z podmiotami III sektora w Polsce, tworzenie, finansowanie i działalność podmiotów gospodarki społecznej w Polsce.
Marian Mitręga, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Kierownik Zakładu Polityki Społecznej Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Członek Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej. Zainteresowania badawcze: problematyka demografii, restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego, polityka rynku pracy, polityka senioralna. Natalia Stępień-Lampa, doktor nauk społecznych.
Od 2009 roku zatrudniona w Zakładzie Polityki Społecznej Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej.
Skarbnik Towarzystwa Inicjatyw Naukowych. Redaktor tematyczny z zakresu polityki społecznej w Zespole Redakcyjnym czasopisma naukowego,,Studia Politicae Universitatis Silesiensis". Zainteresowania badwcze: związane z problematyką wyrównywania szans edukacyjnych, polityką edukacyjną, zjawiskiem ubóstwa, w tym jego przestrzennej koncentracji.