Książka ta uzyskała nominację w konkursie ECONOMICUS 2020 organizowanym poprzez Dziennik Gazeta Prawna, na najlepszą książkę ekonomiczno-biznesową roku, w kategorii książek szerzących wiedzę ekonomiczną.
Każdy teraz posługuje się pieniędzmi, bez których trudno sobie wyobrazić współczesną cywilizację. Ta książka jest właśnie o nich. System finansowy świata uległ w ciągu ostatnich trzydziestu lat radykalnej, jakościowej zmianie.
Pojawił się nowy wariant pieniądza – cyfrowy pieniądz bankowy, który już nie jest, jak gotówka, kreowany przez państwowe banki centralne, lecz tworzą go z niczego prywatne banki komercyjne. W tej książce przedstawiono konsekwencje tej zmiany, a są one niezwykle szerokie.
niejednokrotnie wręcz szokujące. A przy tym zupełnie nieznane. Publikacja ta jest asygnowana dla szerokiego kręgu odbiorców, bo przecież każdy z nas ma do czynienia z pieniędzmi. W szczególności będzie niebanalną lekturą dla osób zainteresowanych lub związanych zawodowo z finansami, bankowością, ekonomią, polityką i rynkami finansowymi.
Dla spłacających kredyty, dla pracowników banków każdego szczebla, dziennikarzy, polityków, działaczy społecznych, przedsiębiorców, menedżerów, urzędników państwowych, a także studentów i pracowników naukowych kierunków związanych z ekonomią, finansami i bankowością.
Książka nie wymaga od Czytelnika żadnej specjalistycznej wiedzy, gdyż wszystko jest w niej wyjaśnione od podstaw. Nie oznacza to jednak,ukazuje się w niej prawdy oczywiste, ogólnie znane. Przeciwnie, jest to, jednocześnie co do treści, jak i formy, pozycja oryginalna, prekursorska, i to nie tylko w skali krajowej, lecz także światowej.
Po jej lekturze staniesz się nie lada ekspertem w dziedzinie finansów i bankowości! Jednym z tematów poruszanych w książce są tak zwane kredyty frankowe. Autorzy przedstawiają nowy, zwiększony i pogłębiony punkt widzenia na tę sprawę.
Okazuje się, iż skala manipulacji czy wręcz oszustw, których dopuściły się polskie banki była jeszcze obszerniejsza, aniżeli dotąd sądzono. W lutym 2020 roku wybuchła pandemia koronowirusa covid-19, która wywołała ogólnoświatowy kryzys.
Wiedza zawarta w książce pozwoli lepiej zrozumieć zmiany zachodzące w gospodarce i finansach jakie ten kryzys wywołał. Współczesny świat cierpi na niemało poważnych problemów: powszechny brak pieniędzy, wszechobecne długi, bogactwo i wpływy banków komercyjnych, nieskuteczność działań banków centralnych, dominacja dolara amerykańskiego, euro i innych walut rezerwowych w transakcjach międzynarodowych, narastające nierówności dochodowe, spadek poziomu życia mimo ogromnego postępu technologicznego, powtarzające się globalne kryzysy ekonomiczne.
informacje przedstawione w tej książce pozwalają zrozumieć jaka jest główna przyczyna tych problemów. Dane te zezwalają na także zdemaskowanie wielu popularnych, fałszywych twierdzeń na temat finansów, bankowości i gospodarki.
I tak, uważa się powszechnie, iż przy udzielaniu kredytów banki są jedynie pośrednikami pomiędzy tymi, którzy posiadają nadmiar pieniędzy, a tymi, którzy mają ich za mało i chcą je pożyczyć. Twierdzi się, iż oszczędności przekładają się na inwestycje.
Propaguje się pogląd, iż państwa mogą wydawać tylko tyle pieniędzy, ile zbiorą z podatków, a jeśli chcą wydawać więcej, to muszą te pieniądze w pełni pożyczyć. Narzeka się, że Polacy są rozrzutni i lekkomyślni, bo potężnie się zadłużają.
Straszy się długiem publicznym, który będą musiały spłacić przyszłe pokolenia. Ukazuje się oprocentowanie kredytów jako sumę wskaźnika WIBOR oraz marży, która jest jedynym zyskiem banku. Wyraża się wdzięczność Unii Europejskiej za hojne dotacje.
Panuje ogólne przekonanie, iż to państwo generuje będące w obiegu pieniądze. Tymczasem wszystkie te popularne poglądy i mnóstwo innych, są błędne – co pokazano w tej książce. W książce przedstawiono trzy, popularne w ostatnich latach, plany zmian w systemie finansowym: ideę Pieniądza Suwerennego, plan wprowadzenia Central Bank Digital Currency, a także postulat, żeby państwa, zamiast pożyczać pieniądze, same je kreowały i wprowadzały do obiegu (MMT).
Główną misją tej książki nie jest jednak promowanie jakichkolwiek scenariuszy reform, lecz obiektywne przedstawienie rzeczywistego sposobu działania współczesnego systemu finansowego. Wiedza o tym, jak ten system funkcjonuje umożliwia zrozumienie istoty tych planów.
Autorzy w trakcie pisania zadali Narodowemu Bankowi Polskiemu szereg dociekliwych i ważnych pytań. Odpowiedzi naszego banku centralnego na niektóre z tych pytań znalazły się w ich książce. Znajduje się też w niej szereg praktycznych i w pełni oryginalnych rysunków (schematów), które niezwykle pomagają w zrozumieniu przedstawionych w niej treści.