Publikacja mieści ergonomiczne objaśnienia do każdego artykułu ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Szczegółowo omawia obowiązki pracodawców związane z prowadzeniem działalności socjalnej. Wyjaśnienia zostały poparte poręcznymi przykładami, wzorami dokumentów, stanowiskami urzędowymi i orzecznictwem sądowym.
W komentarzu uwzględniono zmiany dopasowujące przepisy ustawy o zfśs do unijnego rozporządzenia o ochronie informacji osobowych (RODO) w zakresie ujawniania przez beneficjentów pomocy danych o ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uprawniającej do świadczeń, które obowiązują od 4 maja 2019 r. Warunki używania wskazanego rozporządzenia (RODO) w prowadzeniu działalności socjalnej przybliżył również UODO w wyjaśnieniach z 6 lutego 2020 r., o które wzbogacono publikację. Ponadto od 1 stycznia 2020 r. Obowiązuje nowy, wyższy odpis na zfśs, wprowadzony ustawą z 13 lutego 2020 r. O szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020.
Komentarz został wzbogacony o rozwiązania problemów pojawiających się w praktyce funkcjonowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Są one przedstawione w formie pytań i odpowiedzi jako odrębna od komentarza część książki.
Jest to obowiązkowa lektura dla osób zajmujących się rozliczeniami kadrowo-płacowymi w podmiotach prowadzących działalność socjalną. Zawarte w książce wyjaśnienia zainteresują też beneficjentów świadczeń pochodzących z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a zwłaszcza członków komisji socjalnych.
Mariusz Pigulski – ekspert i praktyk od ponad 20 lat zajmujący się prawem pracy i ubezpieczeń społecznych. Absolwent Podyplomowego Studium Prawa Pracy na Uniwersytecie Łódzkim, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej.
zalety PUBLIKACJI:
Jedyna na rynku aktualna publikacja na temat zfśs – dla praktyków, napisana prostym i zrozumiałym językiem.