W środowisku akademickim księga jubileuszowa to wydawnictwo naukowe będące szczególnym wyrazem uznania dla badacza, naukowca, któremu jest asygnowane. 40-lecie pracy naukowej Pani Profesor Bernadety Niesporek-Szamburskiej stało się inspiracją dla przyjaciół, współpracowników i uczniów Pani Profesor Bernadety Niesporek-Szamburskiej do przygotowania księgi jubileuszowej.
skategoryzowane w tym tomie teksty są zróżnicowane jednocześnie pod względem tematycznym, jak i wysokogatunkowym – są wśród nich rozprawy zakorzenione w rozmaitych dziedzinach nauki (literaturoznawstwie, językoznawstwie, dydaktyce nauczania języka i dydaktyce nauczania literatury), eseje, szkice, osobiste głosy skierowane do Jubilatki.
Autorzy artykułów wykorzystują odmienne metodologie i narzędzia badawcze, a przedmiotem oglądu i interpretacji czynią zróżnicowanego rodzaju teksty (teksty te stworzone poprzez dzieci, także teksty o dzieciach i dla dzieci).
Artykuły zostały zgromadzone w trzech rozdziałach: Krajobraz literacko-kulturowy…(14 artykułów, m.in. O poezji lingwistycznej, frazeologii i paremiologii w wierszach Wandy Chotomskiej, stereotypach obcości etnicznej w międzywojennej literaturze dla dzieci i młodzieży, wierszach dziecięcych Joanny Mueller, motywie osła w „Muzykantach z Bremy" i innych tekstach kultury integrowaniu sztuk, aktywności ucznia motywowanej szkolną lekturą, obrazie matki w opowiadaniu Po kamienistej drodze Gustawa Morcinka), Krajobraz językowy…(16 artykułów, m.in.
o kulturze językowej Polaków, sposobie popularyzowania wśród młodych użytkowników języka zagadnień poprawnościowych, praktycznym kształceniu językowym, rozwijaniu w szkole wydajności mówienia, stymulowaniu twórczej aktywności językowej dzieci, ortografii, badaniach nad językowym obrazem świata dzieci i młodzieży), Krajobraz inny niżeli wszystkie….
(7 artykułów, poświęconych m.in. Edukacji akademickiej i rozwijaniu kompetencji dydaktycznych nauczycieli, modelach postrzegania niepełnosprawności przez autorów podręczników języka polskiego, technologii cyfrowej we współczesnej szkole) po to, by z jednej strony ukazać mnogość i różnorodność badań związanych z edukacją polonistyczną i kształceniem nauczycieli, z drugiej – wyróżnić znaczne pole zainteresowań Pani Profesor Bernadety Niesporek-Szamburskiej, Jej naukowe poszukiwania, mijane w czasie podróży naukowo-badawczych krajobrazy.
Książka adresowana jest do polonistów, studentów polonistyki, dydaktyków języka ojczystego i literatury, a także do pedagogów.