Siódmy tom Linguarum silva stanowi kolejną część kolekcji wydawniczej ukazującej się od 2012 roku pod patronatem Instytutu Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego tytuł – między przeszłością a teraźniejszością.
Rozważania o języku i tekście – wskazuje na dwie znaczne, a zarazem typowe dla tego rocznika, cechy. Pierwszą z nich jest obszerna perspektywa czasowa umożliwiająca autorom artykułów stawianie pytań zarówno o historyczne, jak i współczesne aspekty poruszanych zagadnień.
Natomiast druga cecha wskazuje na przedmiot naukowej refleksji, czyli „język" i/albo „tekst". Tak zarysowane granice analizy i interpretacji faktów językowych, a także szeroko rozumianych tekstów dają możliwość zaprezentowania wielu inspirujących, ważnych i interesujących tematów, będących wynikiem – a zarazem świadectwem – zainteresowań badawczych autorów.
W tomie opublikowano 11 artykułów poświęconych zróżnicowanym zagadnieniom z zakresu językoznawstwa. Prace te wpisują się w m.in. W nurt językoznawstwa historycznego, językoznawstwa kognitywnego, onomastyki, stylistyki i socjo- i pragmalingwistyki.
Tom podzielony jest na trzy części ze względu na przedmiot badawczy usytuowany w „przeszłości" (Rozważania o języku w ujęciu historycznym, a także dawnym tekście), w „teraźniejszości" (Współczesne problemy języka i tekstu) lub „między" nimi (Rozważania o języku i tekście w ujęciu przekrojowym i porównawczym).
Wśród artykułów znalazły się opracowania poświęcone są m.in. Antroponimom w poezji Jana Lechonia, recenzji muzycznej, perswazji w reklamach charytatywnych, mikrotoponimii Warszawy, a także tematyce bilingwizmu.