Niniejsza publikacja ma na celu wielkie upublicznienie skali i znaczenia problemu konfliktu rodziców o dziecko dla jednostki i rodziny a w efekcie dla społeczeństwa i podjęcie próby nakłonienia skonfliktowanych rodziców do łagodzenia konfliktów o dziecko za pomocą mediacji, zamiast ich sądowej eskalacji.
Autor publikacji starał się wczuć w rolę dziecka zaangażowanego w konflikty pomiędzy rodzicami i dołożył starań, aby dochować proporcji w ukazujeniu rzeczywistych przyczyn konfliktów rodziców o dzieci.
rezultatem konfliktu rodziców o dzieci jest coraz więcej dzieci „bez" ojców. Dlatego autor postawił sobie także za cel zbadanie, jakim wyzwaniem dla mediacji rodzinnych jest ograniczenie liczby dzieci „bez" ojców, którym odebrano dzieci wbrew ich woli.
zalety mediacji rodzinnych są istotnie widoczne na tle postępowania sądowego ponieważ procedury sądowe nie przewidują środków i metod rozładowywania konfliktów i napięć w rodzinie. Potwierdzają to badania naukowe tworzone także na użytek tej publikacji i przedstawione w rozdziale piątym.
Znamienny jest głos jednego z ankietowanych ojców: „Praktyka rozmiaru sprawiedliwości, to instytucja morderców w białych rękawiczkach, która doprowadza ojców do samounicestwienia, albo więzienia...".
Wartość dodaną poradnika powiększa ponad 810 stwierdzeń – nierzadko szokujących - opartych na faktach (cytatów), uzyskanych od ojców podczas badań naukowych przez autora niniejszej publikacji w zakresie związanym z uniemożliwianiem zjawisku dzieci „bez" ojców dzięki mediacjom rodzinnym.
Poradnik jest skierowany do tzw. Słabszego rodzica, zaangażowanego już w ostry konflikt o dziecko, mającego świadomość trudności, a często beznadziejności sytuacji, w której taki rodzic, a głównie dziecko się znaleźli.
Intencją autora książki było wsparcie takiego słabszego rodzica poprzez przekazanie wiedzy o wyniszczającym rodzinę angażowaniu osób trzecich w konflikt o dziecko, o unikaniu w szczególności sądów, i nakłonienie do korzystania z mediacji rodzinnych.
Książka kierowana jest także do tzw. Silniejszego rodzica w konflikcie o dziecko, aby podzielić się użytecznymi spostrzeżeniami setek rodziców opisujących tragedie dzieci, że w konflikcie o dziecko nie ma wygranego rodzica a traci z reguły dziecko.
Należy w tym miejscu nadmienić, że autor tej publikacji spotkał dziesiątki rodziców (w zdecydowanej większości ojców), którym kiedyś wydawało się, że ostry konflikt o dziecko ich nie spotka, pozbawiając codziennego przebywania z dzieckiem.
Autor ma nadzieję, iż ta publikacja przyczyni się do kreatywnego i jak najmniej destrukcyjnego dla psychiki dziecka, wychodzenia z konfliktu rodziców o dziecko/dzieci. Książka stanowi studium psychologiczno-prawne, w którym zawarta wiedza pochodzi z mistrzowskiej literatury, w głównej mierze autorytetu w zakresie mediacji rodzinnych dr hab.
Hanny Przybyły-Basisty, oraz doświadczenia i badań naukowych autora.