Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie skali i znaczenia już społecznego problemu utrudniania dziecku kontaktów z rodzicem przez drugiego rodzica. Problem ten dotknął od 1989 roku ponad 1.500.000 okaleczonych psychicznie dzieci w Polsce.
Przedstawiciele instytucji państwa polskiego zobowiązani do ochrony dzieci udają, iż takiego problemu nie ma, a jeśli jest to rzekomo podnoszą go ojcowie, którzy nie chcą płacić alimentów. Utrudnianie dziecku kontaktów z ojcem przez matkę ma miejsce w przypadku rozstania rodziców mających wspólne dziecko/dzieci, w szczególności w wyniku rozwodu.
W sprawach rozwodowych, sądownie opieka nad dziećmi jest powierzana w ok. 95% matkom (przy pozostawieniu pełnej władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom w ok. 33% i tak miejsce pobytu ustala się przy matce) a ojcowie otrzymują na papierze tak zwane kontakty, których prawie za każdym razem nie są w stanie w praktyce wyegzekwować.
Dzieci stają się wówczas bezbronnymi ofiarami bezpardonowej walki rodziców, którzy głównie bezwzględnie wykorzystują dzieci jako narzędzie w tej walce, gdzie z reguły cel uświęca środki. Wartość dodaną poradnika powiększa ponad 330 stwierdzeń – nierzadko szokujących - opartych na faktach (cytatów), uzyskanych od ojców podczas badań naukowych poprzez autora niniejszej publikacji w zakresie związanym z utrudnianiem dzieciom kontaktów z rodzicem przez drugiego rodzica oraz dwie relacje już dorosłych dzieci dotkniętych tym problemem.
Poradnik ten bez dwóch zdań powinni przeczytać (potencjalni) ojcowie,powiększyć swoją świadomość i być w stanie efektywniej chronić swoje dzieci (także i siebie bo dziecko potrzebuje ojca nawet będąc dorosłym) w przypadku utrudniania dziecku kontaktów z ojcem.
Potencjalny ojciec niestety zakłada, iż matka nie zrobi dziecku krzywdy a już bez wątpienia nie zrobi krzywdy wybranka jego serca. Rzeczywistość jest taka, że matka dziecka jest w stanie uczynić piekło na ziemi ojcu dziecka, wykorzystując dziecko jako narzędzie w walce z ojcem dziecka.
Dostarczona wiedza i opisywane sytuacje w tej książce nie są zmyślone. Naprawdę nadszedł już czas, aby polskie społeczeństwo – dla własnego przetrwania - poznało prawdziwe zachowania kobiet w przypadku utrudniania dziecku kontaktów z ojcem.
Niestety mężczyźni mają problem z dostrzeżeniem wad pań, postrzegając ich właściwości charakteru przez pryzmat pożądania (chemia…) i mylnego utożsamiania uroku zewnętrznego z wewnętrznym kobiety (te złe teściowe również kiedyś były spektakularne i młode…).
Poradnik ten kierowany jest także do licznych matek utrudniających dzieciom kontakty z ojcami, aby pomóc im dojrzeć negatywne skutki takiego utrudniania dla zdrowia dziecka lecz także, by spróbować przekonać, że w dłuższej perspektywie czasu takie utrudnianie niejednokrotnie obraca się przeciwko matkom, np.
w formie nienawiści dziecka do matki albo trafienia na synową, która będzie utrudniała kontakty wnukowi/wnuczce. Autor niniejszej publikacji ma nadzieję, że dotrze przynajmniej do małej grupy przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, policji, kuratorów i biegłych sądowych, których sumienie poruszy ta książka i znajdą w sobie siłę, żeby nie uczestniczyć w systemowym krzywdzeniu dzieci.