W XII i XIII wieku Gdańskiem i Pomorzem rządzili książęta z dynastii Sobiesławiców.
Ale kto właściwie należał do tej książęcej dynastii i czym zasłużyła się ona dla miasta i regionu?
Profesor Błażej Śliwiński, znany mediewista, przygotował monografię tej niezwykłej gdańskiej dynastii, akcentując ich zasługi dla Polski. Sobiesławice włączyli się w nurt zjednoczenia państwa polskiego za czasów Przemysła II, walczyli w pierwszej wojnie z Zakonem Krzyżackim. Na gruncie lokalnym wsławili się fundacjami klasztorów w Oliwie, Żukowie i Pelplinie i lokacją miast Gdańska i Tczewa.
Śliwiński w przystępny dla czytelnika sposób przedstawił sylwetki 27 książąt i księżniczek, w tym Świętopełka, dzięki któremu Gdańsk otrzymał prawa miejskie.
Błażej Śliwiński
Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Historii przeciętniewiecznej Polski i Nauk Pomocniczych Historii w Instytucie Historii. Od 2004 r. Jest redaktorem rocznika „Studia z dziejów średniowiecza”, lubianego w kraju i za granicą przeglądu badań wśród mediewistów polskich, niemieckich i białoruskich. Autor ponad 200 publikacji naukowych związanych na ogół z dziejami politycznymi Polski X-XV w. (zwłaszcza Pomorza Wschodniego), genealogii i heraldyki, m.in.: Kronikarskie niedyskrecje, czyli prywatne życie Piastów, Rzeź i uszkodzenie Gdańska przez Krzyżaków w 1308 roku.