12 listopada 1308 roku do Gdańska wkroczyli rycerze Zakonu Krzyżackiego i dokonali eksterminacji mieszkańców miasta. Wobec ich mieczy wszyscy byli równi – zginęli rycerze, burmistrz, rajcowie, możni i ich rodziny oraz zwykli mieszkańcy. Miasto zdobyte 13 listopada poprzez Krzyżaków było zasłane trupami, zalane krwią i ogarnięte pożarami.
Co było przyczyną tego krwawego mordu? Jaka była prawdziwa ilość ofiar? Na te i inne pytania odpowiada w swej książce Błażej Śliwiński. Podjął on próbę rekonstrukcji wydarzeń z tamtej krwawej nocy. Po wnikliwej analizie opublikował w 2006 roku monografię naukową poświęconą poglądom polskich i niemieckich badaczy na noc z 12 na 13 listopada 1308 roku w Gdańsku. W niniejszej książce przybliża tę tematykę szerokiemu gronu czytelników w ujęciu popularnonaukowym.
Błażej Śliwiński
Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Historii przeciętniewiecznej Polski i Nauk Pomocniczych Historii w Instytucie Historii. Od 2004 r. Jest redaktorem rocznika „Studia z dziejów średniowiecza”, lubianego w kraju i za granicą przeglądu badań wśród mediewistów polskich, niemieckich i białoruskich. Autor ponad 200 publikacji naukowych związanych najczęściej z dziejami politycznymi Polski X-XV w. (zwłaszcza Pomorza Wschodniego), genealogii i heraldyki, m.in.: Kronikarskie niedyskrecje, czyli prywatne życie Piastów, Poczet książąt gdańskich. Dynastia Sobiesławiców w XII-XIII wieku.