"Pracownik ma prawo do corocznego, bezustannego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego nie może się zrzec. Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
Niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Zasadą jest, iż urlop wypoczynkowy powinien być udzielany w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu rozmiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.
Przy udzielaniu urlopu wypoczynkowego jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Kodeks pracy przewiduje dwie metody udzielania urlopów wypoczynkowych – na podstawie planu urlopów, a także w ramach porozumienia pracodawcy i pracownika.
Pracodawca nie ma obowiązku ustalania planu urlopów w przypadku, gdy wyraziła na to zgodę zakładowa organizacja związkowa. Powyższa zasada dotyczy na dodatek pracodawców, u których organizacja związkowa nie działa.
W takich przypadkach urlopu wypoczynkowego udziela się na podstawie porozumienia pracodawcy i pracownika. Za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje takie wynagrodzenie, jakie aby otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.
Zmienne komponenty wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach obfitego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.
W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w pełni lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Jednak pracodawca nie wypłaca ekwiwalentu pieniężnego w sytuacji, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w trakcie zatrudnienia pracownika na podstawie kolejnej umowy o pracę, zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu albo wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę.
"