„Nie śmiejmy się z legend. W każdej z nich jest ziarno prawdy, choć nie za każdym razem umiemy je wyłuskać z obrosłej wokół niego bajki i fantazji.”
Tomasz, student historii sztuki, zostaje zaproszony do wzięcia udziału w archeologicznej ekspedycji. Dzięki niej ma nadzieję napisać atrakcyjny artykuł do gazety, w której dorabia. Wraz z profesorem Nemstą i jego grupą badawczą posiadają zbadać enigmatyczny kurhan znajdujący się w samym środku otoczonego bagnami uroczyska.
Wykopaliska jednak nie idą zgodnie z planem. Ktoś cały czas próbuje przeszkodzić poszukiwaczom w odkryciu prawdy o kurhanie. Czy ma z tym coś wspólnego złośliwość miejscowego diabła Kuwasy, który według legendy strzeże skarbów znajdujących się w grobowcu?
niespodzianie okazuje się, że tajemnica kurhanu może posiadać związek z pobliską XII-wieczną romańską kolegiatą i zniknięciem zabytkowego relikwiarza.
Czy archeologom uda się rozwiązać zagadkę ukrytą w murach starożytnej świątyni, a dociekliwemu Tomaszowi udowodnić, że nie taki diabeł straszny jak go malują?
Powieść Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik i święty relikwiarz po raz pierwszy została wydana w 1957 roku jako Uroczysko. Nie była wtedy pomyślana jako książka o Panu Samochodziku. Autor zdecydował się jednak na zmianę głównego bohatera i rysu fabuły. Opublikowana jako część cyklu stanowiła prequel do opowieści o przygodach detektywa-amatora.